'Shpëton' Sunak, deputetët britanikë votojnë në favor të planit të diskutueshëm të azilit në Ruandë: Populli britanik duhet të vendosë, jo bandat kriminale

'Shpëton' Sunak, deputetët britanikë votojnë në favor të planit të diskutueshëm të azilit në Ruandë: Populli britanik duhet të vendosë, jo bandat kriminale

Parlamenti britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak e kaloi provën në parlament, mbrëmjen e të martës, teksa paketa e tij e re për azilkërkuesit, për t’i dërguar në Ruanda, shmangu ngërçin dhe kaloi me votë, duke i mbijetuar njëkohësisht dhjetëra ligjvënësve, që kërkonin largimin e tij dhe zhytjen e konservatorëve në përçarje e mposhtje në zgjedhje.

Sunak ishte shprehur se i gjithë reputacioni i tij bazohet në këtë strategji të re për të luftuar emigracionin, ndaj vota ishte sfidë për të në parlament, ndonëse nuk kishte dyshime se në këtë fazë, nuk do të ngecte.

Strategjia e re kaloi me 313 vota pro e 269 kundër, pas një dite të gjatë negociatash, duke shmangur kështu dramën në parlament, raportojnë mediat britanike.

"Populli britanik duhet të vendosë se kush do të vijë në këtë vend, jo bandat kriminale apo gjykatat e huaja", shkroi Sunak në mediat sociale pas miratimit të projektligjit të diskutueshëm.

Pavarësisht shumicës së madhe të mbajtur nga konservatorët e Sunakut, plani që parashikon dërgimin e azilkërkuesve në Ruanda u kundërshtua jo vetëm nga opozita, por edhe nga dhjetëra linja të ashpra brenda partisë së tij.

Ministri britanik i klimës, Graham Stuart, madje u thirr në Londër nga samiti COP28 në Dubai për të siguruar votën e tij. Rëndësia që Sunak i ka kushtuar politikës mund të nënkuptojë se dështimi i saj do të sillte rënien e tij.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë