Shpifën duke favorizuar Trump për zgjedhjet presidenciale 2020, Fox News dëmshpërblen kompaninë amerikane me 787 mln $ për t’i shpëtuar gjyqit

Shpifën duke favorizuar Trump për zgjedhjet presidenciale 2020, Fox News dëmshpërblen kompaninë amerikane me 787 mln $ për t’i shpëtuar gjyqit

Qytetarët e revoltuar pas goditjeve të Fox News

SHBA- Për të shmangur barrën e rëndë e akuzës për shpifje, televizioni amerikan Fox News ka negociuar me kompaninë Dominion Voting System me një shifër të majme prej 787 milionë dollarë.

Fox News u pajtua me është një kompaninë që shet pajisje elektronike të procesit të votimit në sekondën e fundit për të shmangur gjyqin e shpifjeve mbi gënjeshtrat zgjedhore të vitit 2020.

Fox News u detyrua të paguajë në momentin e fundit, në një kohë kur çështje po shkonte në një përballje të ashpër në gjyq. Beteja kolosale mes kompanisë dhe televizionit të anuar nga ekstremi i djathtë, Donald Trump është prej dy vitesh dhe mundi të shkatërrojë publikisht besueshmërinë e rrjetit të krahut të djathtë.

Shpërndarja prej 787.5 milionë dollarësh e Fox News me Dominion Voting Systems është zgjidhja më e madhe e njohur publikisht për shpifjen në historinë e SHBA-së që përfshin një kompani mediatike.

Marrëveshja u njoftua disa orë pasi juria u betua në Gjykatën e Lartë të Delaware. Thashethemet për një marrëveshje u rrotulluan në gjykatë kur, pas një pauze dreke, procedurat u ndalën në mënyrë dramatike për gati tre orë pa asnjë shpjegim, ndërsa palët me sa duket arritën një marrëveshje.

“Palët e kanë zgjidhur çështjen e tyre,” tha gjyqtari Eric Davis, përpara se të shkarkonte jurinë prej 12 anëtarësh, duke i vlerësuar atyre se u dhanë palëve një shtysë për të arritur një zgjidhje, duke lavdëruar në mënyrë të paqartë avokatët nga të dyja palët dhe duke dhënë të ashtuquajturat “Gjyqi i shekullit” mediatik edhe para se të fillonte.

Zgjidhja novatore "përfaqëson shfajësimin dhe përgjegjësinë", tha avokati i Dominion, Justin Nelson. “Që demokracia jonë të zgjasë edhe për 250 vjet të tjera, dhe me shpresë shumë më gjatë, ne duhet të ndajmë një përkushtim ndaj fakteve… Sot përfaqëson një miratim kumbues për të vërtetën dhe demokracinë.”

Pagesa prej 787.5 milionë dollarësh është afërsisht gjysma e 1.6 miliardë dollarëve që Dominion kërkoi fillimisht, megjithëse është gati 10 herë vlerësimi i kompanisë nga viti 2018 dhe afërsisht tetë herë të ardhurat e saj vjetore në 2021, sipas dosjeve gjyqësore.

Marrëveshja e minutës së fundit do të thotë se çështja e vëzhguar nga afër ka përfunduar dhe nuk do të vazhdojë me gjyq. Duke u vendosur me Dominion, drejtuesit me ndikim të Fox News dhe personalitetet e shquara në transmetim do të kursehen nga dëshmimi për mbulimin e tyre të zgjedhjeve të vitit 2020, i cili ishte i mbushur me gënjeshtra për mashtrimin e votuesve.

Mashtrimi i Fox News në zgjedhje dhe beteja ligjore:

Kompania e votimit elektronik  iu nënshtrua vëmendjes së gjerë pas zgjedhjeve të vitit 2020, në të cilat presidenti i atëhershëm Donald Trump u mund nga Joe Biden. Fox News së bashku me Trump dhe mbështetës së tij përdorën këtë kanal për të promovuar teori konspirative në të cilat pretendonin në mënyrë të rreme se Dominion ishte pjesë e një kabale ndërkombëtare që vodhi zgjedhjet nga Trump, dhe se përdori makineritë e tij të votimit për të transferuar miliona vota që ishin hedhur për Trump në vend të Bidenit.

Nuk kishte asnjë provë që mbështeste këto pretendime, të cilat janë hedhur poshtë nga grupe të ndryshme, duke përfshirë ekspertë të teknologjisë zgjedhore, qeveritarë dhe zyrtarë të industrisë së votimit, dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA).

Këto teori konspirative u diskredituan më tej nga rinumërimet me dorë të votave të hedhura në zgjedhjet presidenciale 2020 në Gjeorgji dhe Wisconsin ; rinumërimet me dorë në këto shtete zbuluan se makinat e votimit Dominion kishin renditur saktë votat, se çdo gabim në tabelimin fillestar ishte shkaktuar nga gabimi njerëzor dhe se Biden e kishte mundur Trumpin në të dy shtetet e fushëbetejës.

Në dhjetor 2020 dhe janar 2021, Fox News , Fox Business , Newsmax dhe American Thinker tërhoqën pretendimet që kishin raportuar për Dominion dhe Smartmatic pasi një ose të dyja kompanitë kërcënuan me veprime ligjore për shpifje.

 Në janar 2021, Dominion ngriti padi për shpifje kundër ish avokatëve të fushatës së Trump, Sidney Powell dhe Rudy Giuliani , duke kërkuar 1.3 miliardë dollarë dëmshpërblim nga secili. [15] [16] Pasi Dominion ngriti padinë e tij kundër Powell, One America News Network(OANN) hoqi të gjitha referencat për Dominion dhe Smartmatic nga faqja e saj e internetit, megjithëse pa lëshuar tërheqje publike. Gjatë muajve në vijim, Dominion ngriti padi duke kërkuar 1.6 miliardë dollarë dëmshpërblim nga secili prej Fox News, Newsmax, OANN dhe ish- CEO i Overstock.com Patrick Byrne , ndërsa paditi gjithashtu Mike Lindell dhe korporatën e tij, MyPillow .

Pavarësisht mocioneve të të pandehurve për të rrëzuar paditë, gjyqtarët vendosën që rastet kundër Fox News, Lindell dhe MyPillow mund të vazhdojnë. Fox News e zgjidhi padinë me Dominion Voting Systems për 787.5 milionë dollarë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar