Shqipëria në rrjetin e Bienales
europiane të Artistëve të Rinj 2017

Shqipëria në rrjetin e Bienales<br />europiane të Artistëve të Rinj 2017
Shqipëria është anëtarësuar në rrjetin e BJCEM “Biennale des Jeunes Créateurs de l’Europe et de la Méditerranée” (Bienale e Artistëve të Rinj nga Evropa dhe Mesdheu). 
 
Ky anëtarësim realizohet në kuadër të marrëveshjes së bashkëpunimit në fushën e artit, kulturës dhe trashëgimisë midis Ministrisë së Kulturës dhe Bashkisë së Torinos,  nënshkruar në Torino 2015 nga Ministrja e Kulturës,  Mirela Kumbaro Furxhi dhe Kryetari i Bashkisë së Torinos, Piero Fassino .
 
Ministria e Kulturës, në kuadër të politikave promovuese për artistët e rinj dhe zgjerimit të bashkëpunimit kulturor në rajonin e Mesdheut  e më gjerë, nëpërmjet anëtarësimit në BJCM  do t’u krijojë mundësi pjesëmarrjeje artistëve të rinjnë të gjitha aktivitetet, konferencat, rezidencat, ekspozitat, etj, që kyrrjet do të organizojë.  Vendet e anëtarësuara në rrjetin BJCEM, kanë votuar unanimisht hyrjen e Shqipërisë në këtë rrjet, duke e parë me shumëinteres, fillimin e një bashkëpunimi përfitues midis ideve, vizioneve dhe mundësive të përbashkëta të artistëve nga Europa dhe Mesdheu.
 
BJCEM e cila organizon çdo dy vjet Bienalen e artistëve të rinj, ka propozuar organizimin e kësaj Bienale për vitin 2017 në qytetin e  Tiranës, pas zhvillimit të edicioneve të kaluara në Torino, Romë, Sarajevë, Athinë, Napoli, Bari dhe Shkup.

Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Sot bëni kujdes, do të ketë surpriza në dashuri dhe në punë! Parashikimi i yjeve për sot

Sot bëni kujdes, do të ketë surpriza në dashuri dhe në punë! Parashikimi i yjeve për sot