Shqipëria pjesë e hartës së rrezikut rus? Ministrja e Jashtme britanike: Putin po pushtoi Ukrainën do shtrihet edhe në vendet e Ballkanit

Shqipëria pjesë e hartës së rrezikut rus? Ministrja e Jashtme britanike: Putin po pushtoi Ukrainën do shtrihet edhe në vendet e Ballkanit

Ministrja e Jashtme e Britanisë së Madhe, Liz Truss ka paralajmëruar se Vladimir Putin do të pushtojë Kievin dhe nëse kjo ndodh do të vazhdojë luftën me vendet e baltikut dhe Ballkanin Perëndimor. Truss ka theksuar se nëse Putin do të sulmonte Ukrainën do të ishte një pararendës që Rusia të përdorte forcën për të aneksuar më shumë ish-shtete sovjetike.

“Ne duhet të ndalojmë Putinin, sepse ai nuk do të ndalet në Ukrainë. Ai ka qenë shumë i qartë  ambicia e tij nuk e çon vetëm në marrjen e kontrollit të Ukrainës, ai dëshiron ta kthejë kohën pas në mesin e viteve 1990 apo edhe para kësaj”, ka thënë ajo.

Ndër të tjera, në analizën e saj ajo shprehet se në rrezik për një mbizotërim rus kanë dhe vendet baltike dhe atotë Ballkanit Perëndimor.

“Shtetet baltike janë në rrezik… edhe Ballkani Perëndimor. Putini i ka thënë të gjitha këto publikisht, se ai dëshiron të krijojë Rusinë e Madhe, se ai dëshiron të kthehet në situatën siç ishte më parë, ku Rusia kishte kontroll mbi zona të mëdha të Evropës Lindore. Pra, është kaq e rëndësishme që ne dhe aleatët tanë t’i kundërvihemi Putinit. Mund të jetë Ukraina javën e ardhshme, por cili vend do të jetë më pas?’, tha zyrtarja britanike.

  


Lajmi kryesor:

Tensionet në Ukrainë, Zelensky kërkon takim me Putin për zgjidhjen e situatës! Boris Johnson: Rusia planifikon luftën më të madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore


  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Shkatërrohet grupi kriminal në Greqi, në pranga edhe policja që spiunonte operacionet te kreu i bandës

Shkatërrohet grupi kriminal në Greqi, në pranga edhe policja që spiunonte operacionet te kreu i bandës