‘Shqipëria turistike’/ Plazh buzë lumit, atraksioni i ri në Ulëz të Matit që po tërheq turistë vendas, por edhe të huaj (VIDEO)

Rreth 70 kilometra nga Tirana ndodhet Ulza e Matit, një ndër atraksionet turistike që po tërheq vizitorë nga e gjithë Shqipëria por dhe turistë të huaj. Teksa pret të shijosh gatimet e shijshme të zonës, mund të bësh plazh në liqenin e Shkopetit me varkë apo skaf.

Në fshatin buzë liqenit gjen kryesisht vizitorë ditor, si Fatjon Xhafa që ka ardhur me familjen nga Bulqiza.

Era është një tjetër vizitore nga Tirana që po relaksohet në plazhin e liqenit.

Leonard Arbri, menaxher në një nga restorantet e zonës thonë se numri i vizitorëve ka ardhur në rritje, falë investimeve të bëra nga banorët e zonës.

Liqeni i formuar nga hidrocentralet ka një gjatësi prej 11 kilometra, me thellësi prej 75 metra. Në dy anët e tij shtrihen shkëmbinj dhe pyje që ia shtojnë koloritin luginës. Në Ulëz përpos sporteve ujore, mund të eksploroni malet, shpellat dhe kullat shekullore.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim