Shqipëria vendi i dytë në rajon për shkallën e lartë të vaksinimit për fëmijët, Rama: Kemi ecur shpejt edhe në këtë drejtim

Shqipëria vendi i dytë në rajon për shkallën e lartë të vaksinimit për fëmijët, Rama: Kemi ecur shpejt edhe në këtë drejtim

1672929726_WhatsAppImage20220907at12.58.19PM.jpeg

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një statistikë ku vendi ynë renditet si vendi i dytë në rajon për shkallën e lartë të vaksinimit tek fëmijët. Edhe pse jemi mbrapa në shumë aspekte, shkruan Rama, në disa drejtime kemi ecur shumë shpejt krahasuar me të tjerët. Sipas kreu të qeverisë kjo është një arsye bindëse për të pritur më shumë nga potenciali i vendit tonë edhe në drejtime të tjera ku duhet të ngjitemi më shpejt.

“Ka plot klasifikime ku duhet t’i ngjisim shkallët më shpejt se jemi ende mbrapa krahasuar me të tjerë, paçka se krahasimisht me nga gropa nga e kemi nisur ngjitjen kemi ecur më shpejt se plot të tjerë, po ka edhe klasifikime si ky i Europës&Azisë Qendrore, ku jemi ngjitur lart dhe kur mendon se sa mbrapa ishim me vaksinimin e fëmijëve, kjo është një arsye bindëse më shumë për të kërkuar ende më shumë nga vetja edhe në drejtimet ku duhet të ngjitemi më shpejt.”- shkruan Rama.


Lajmi kryesor:

Rama 16 orë e 25 minuta mbledhje me ministrat: 2023 do ta bëjmë tërmet! Objektiv për këtë vit, të jemi pranë njerëzve në nevojë (VIDEO)


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet