Shqipëri-Gjermani/ Marrëveshje për programin sektorial të ujërave, projekti do t’i shërbejë 80 mijë banorëve

Ministria e Infarstrukturës dhe Energjisë ka nënshkruar një marrëveshje mes Qeverisë Shqiptare dhe Qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë për furnizimin me ujë të zonave rurale bregdetare, i cili do ti shërbejë rreth 80 mijë banorëve e turistëve.

Ky projekt sipas ministres Belinda Balluku do të sjellë furnzim me ujë të pijshëm në zonat rurale dhe veçanërisht në bregdet, ku është parashikuar gjithashtu edhe përmirësimi i rrjetit të kanalizimeve duke ndikuar në këtë mënyrë në zhvillimin e turizmit.

Zhvillimi i turizmit si sektor kyç, është i rëndësshëm dhe ky ndryshim rrënjësor në infrastrukturë në zonat turistike  sipas ambasadores gjermane Schütz, do të sjellë përmirësim të cilësisë së ujit në 160 fshatra.  Projketi ‘Furnizimi me ujë i zonave rurale 4’ ka një vlerë 42 mln euro.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Shpëtoi Spanjën nga gjuajtjet e Brojës, portieri Raja: E dinim se Shqipëria nuk ishte kundërshtar i lehtë

Shpëtoi Spanjën nga gjuajtjet e Brojës, portieri Raja: E dinim se Shqipëria nuk ishte kundërshtar i lehtë