Shqipërisë i shtohen ‘mysafirët’, 2022 vit i mbarë për turizmin! Rama: Vizitorë nga e gjithë bota

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një statistikë të ecurisë së turizmit në vendin tonë. Krahasuar me vitin që lamë pas, Shqipëria arriti një vit të mbarë dhe të frytshëm për sa i takon turizmit duke mikpritur flukse të reja nga e gjithë bota.

Kryeministri nënvizon se ka pasur 4 herë më shumë vizitorë nga Spanja, 97,1% më shumë nga Britania, 3 herë më shumë nga Holanda, dyfishim nga Holanda nga Sllovenia e vendet skandinave.

“2022 një vit i mbarë për turizmin, duke vijuar trendin rritës krahasuar me vitin 2021, ndërsa shënoi edhe flukse të reja turistike që iu shtuan mysafirëve që ne si vend mikpresim çdo vit

Rreth 4 herë më shumë vizitorë nga Spanja

97,1% më shumë vizitorë nga Britania

Rreth 3 herë më shumë vizitorë nga Holanda

Më shumë se dyfishim i vizitorëve nga Sllovenia

Dyfishim i vizitorëve që vijnë nga vendet skandinave”- shkroi Rama.

 

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vlora: 02/12/2022 14:03

  Keta qe po largohen nga Shqiperia nga keta e kemi. Spo i durojne dot te huajt dhe ikin nga syte kembet vijne ketej nga ne si turiste. Keta e ndriten ketu ne Shqiperi do e ndrisin dhe andej

  Përgjigju
 • Gesi: 02/12/2022 12:36

  Sektori i turizmit ka ndryshuar ne vend duke ndikuar keshtu dhe ne ekonomine e vendit tone

  Përgjigju
 • Dori: 02/12/2022 12:13

  Kjo ndikon dhe ne rritjen ekonomike te shqiperise

  Përgjigju
 • Soni: 02/12/2022 12:04

  E gjith kjo eshte merite e Edi Rames

  Përgjigju
 • iliri: 02/12/2022 12:04

  sa e sa do vine ja mbaje mend

  Përgjigju
 • Armand: 02/12/2022 11:46

  Realisht kudo qe hidhje syte kete vit kishte me qindra turiste me shume se asnjeher me pare

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Shpërndanin kanabis nëpër zona të ndryshme të Sarandës, 2 të arrestuar! Iu gjenden edhe armë zjarri në banesa

Shpërndanin kanabis nëpër zona të ndryshme të Sarandës, 2 të arrestuar! Iu gjenden edhe armë zjarri në banesa