Shqiptarët në Europë! Më shumë se kurrë pjesë e Champions, Europa dhe Conference League

Shqiptarët në Europë! Më shumë se kurrë pjesë e Champions, Europa dhe Conference League

Futbollistët shqiptarë të cilët luajnë në Europë

Rezultatet e kombëtares shqiptare jo më kot kanë qenë mbreslënëse kohët e fundit. Me fillimin e kompeticioneve europiane rezulton se 16 futbollistë kuqezinj marrin pjesë në ndeshjet që luhen në mesjavë. Sigurisht duke filluar nga Champions League që këtë sezon marrin pjesë 3 futbollistë të kombëtares.

Kristjan Asllani i cili luan me Interin dhe që kundër Real Sociedad u preferua titullar nga Simone Inzaghi. Arbnor Muja pjesë e Antëerp në Belgjikë, i cili ishte nga minuta e parë kundër Barcelonës si dhe Elseid Hysaj pjesë e Lazio-s, por që Sarri nuk e aktivizoi në ndeshjen e parë kundër Atletico Madrid.

Europa League- Sot është radha e Ligës së Europës, teksa do të luhen ndeshjet e para të fazës së grupeve, aty ku janë pesë futbollistë shqiptarë që do të luajnë. Berat Gjimshiti si pjesë e Atalantës, teksa mbrojtësi do të sfidojë polakët e Rakov.

Qazim Laçi është një tjetër kuqezi, i cili do të ndihmojë Spartën e Pragës në Grupin C, ku do të garojë me Betisin, qipriotët e Aris dhe Rejnxhërsin.

Redon Xhixha është një tjetër emër, ku me Karabakun e tij arriti të futej në grupet e Ligës së Europës dhe sot do të përballet me Molden.

Po ashtu edhe Marash Kumbulla bën pjesë në këtë kompeticion me Romën, edhe pse mbrojtësi është i dëmtuar dhe kthehet në muajin dhjetor. Ndërkaq, Enis Çokaj, mesfushori i Kombëtares, i cili është ftuar nga Edi Reja për herë të fundit, do të luajë me Panathinaikosin në Europë.

Conference League- Në kompeticionin e tretë të organizuar nga UEFA do të luajnë: Ernest Muçi, Jurgen Çelhaka si pjesë e Legias së Varshavës, Redi Kasa, ish-anësori i Egnatias u transferua tek O.Ljubljana dhe dje e ndoqi nga stoli humbjen me francezët e Lilës.

Po ashtu, në Ligën e Konferencës do të luajnë edhe pesë shqiptarët e Ballkanit: Enea Koliçi, Lorenc Trashi, Nazmi Gripshi, Bernard Karrica dhe Marsel Ismajlgeci.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Si lindi Shqipëria

Si lindi Shqipëria