Shqiptarja i preu fytin me thikë, babai i vogëlushes 7-vjeçare: Nëse autoritetet do të kishte bërë punën, vrasësja s’do ishte në Angli

Shqiptarja i preu fytin me thikë, babai i vogëlushes 7-vjeçare: Nëse autoritetet do të kishte bërë punën, vrasësja s’do ishte në Angli

Emily Jones

Babai i një vajze shtatëvjeçare, e cila u ther me thikë nga një shqiptare me probleme të shëndetit mendor, u shpreh se nëse autoritetet do të kishte bërë punën e tyre, 33-vjeçarja nuk do të kishte qenë fare në Mbretërinë e Bashkuar.

Eltiona Skana, është shqiptarja 33-vjecare që vrau vajzën 7-vjecaren teksa qëndronin pranë Queen’s Park, Bolton. 33-vjecarja shqiptare ka sulmuar papritur vajzën  e vogël më tu ngritur nga stoli.

Me një thikë artizanale ajo goditi Emily Jones teksa kalonte me një skuter dhe të pranishmit në vendin  e ngjarjes e dëgjuan vogëlushen të thërriste “Mama! Mami!” teksa pa nënën e saj, duke vrapuar drejt saj, vetëm disa minuta para vdekjes.

Babai i Emily Jones, u shpreh se nëse Ministria e Brendshme do të kishte bërë punën e saj, 33-vjecarja e cila vrau vajzën  e tij të mitur nuk do të kishte qenë fare në Mbretërinë e Bashkuar.

Eltiona Skana mendohet se erdhi në Mbretërinë e Bashkuar në pjesën e pasme të një kamioni në vitin 2014 dhe iu dha azil, pavarësisht se Zyrës së Brendshme iu tha se ajo pranoi se kishte gënjyer se ishte viktimë e shfrytëzimit seksual në aplikimin e saj për të rritur shanset e saj për të qëndruar në Mbretërinë  e Bashkuar.

Ndonëse në dhimbje për humbjen  e vajzës së tij, babai i Emily Jones tha se autoritetet dhe psikiatërit që merren me persona që vuajnë nga shëndeti mendor duhet tju kuhstojn ëmë shumë vëmendje punës së tyre.

E teksa theksoi se të gjithë duhet të përpiqen që të bëjnë më të mirën në mënyrë që vdekja e Emily të mos shkojë kot

“I gjithë profesioni i psikiatrisë duhet të vihet në qendër të vëmendjes në një moment. Unë mendoj se është një shqetësim i vërtetë, është thjesht tronditës. Pjesa më shqetësuese e gjithçkaje është të dëgjosh këta të ashtuquajtur ekspertë. Këto gjëra ende po ndodhin, kështu që ne thjesht do të përpiqemi të bëjmë më të mirën në mënyrë që vdekja e Emily të mos shkojë kot - kështu që ne thjesht do të vazhdojmë të largohemi.”

Në seancën e hetimit u tha se Skana, e cila kishte një histori të gjatë të shëndetit të dobët mendor, kishte ndaluar qëllimisht marrjen e ilaçeve të saj antipsikotike dhe e kishte fshehur këtë nga punonjësit e kujdesit të shëndetit mendor.

Dhe ndërsa një pjesë e kujdesit të saj në vend ishte "nën-optimal".Mjeku ligjor tha se në vitin e kaluar dikush si Skana do të ishte mbajtur në kyç dhe çelës, por kjo qasje tani është braktisur ndaj praktikave më pak kufizuese  por që sjell me vete rreziqe.

Skana u dënua me burgim të përjetshëm në dhjetor 2020 për vrasjen dhe afati minimal i saj u caktua në 10 vjet e tetë muaj.

Ajo pranoi vrasjen nga pakujdesia me arsyetimin e zvogëlimit të përgjegjësisë, por u gjykua për vrasje. Gjyqi dështoi dhe prokuroria nuk ofroi prova të mëtejshme pasi dëgjoi nga psikiatri që trajtonte Skanën në spitalin Rampton, ku ajo po mbahet në bazë të Aktit të Shëndetit Mendor.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Dinamo 'shkelmon' krizën edhe me 10 lojtarë, 'Nëndetësja' fiton në Laç dhe sheh sipërfaqen! Igli Tare në stadium

VIDEO/ Dinamo 'shkelmon' krizën edhe me 10 lojtarë, 'Nëndetësja' fiton në Laç dhe sheh sipërfaqen! Igli Tare në stadium