Shtetet e Quint-it të shqetësuara se protestat e serbëve në veri të Kosovës: Mund të bëhen të dhunshme

Shtetet e Quint-it të shqetësuara se protestat e serbëve në veri të Kosovës: Mund të bëhen të dhunshme

Shtetet e Quint-it kanë shprehur shqetësim se protestat e paralajmëruara sot nga qytetarët serbë në veri të Kosovës mund të ketë rrezik për përshkallëzim të dhunës.

Në një deklaratë të përbashkët, shefat e misionit të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian kanë bërë thirrje që protestat e sotme të jenë paqësore dhe të mos kalojnë në dhunë.

‘Qytetarët kanë të drejtën e tubimit paqësor si dhe përgjegjësinë për të siguruar që tubime të tilla të jenë paqësore dhe të mos bëhen të dhunshme. Ndër vlerat tona të përbashkëta demokratike janë e drejta për tubime paqësore dhe për të dëgjuar zërin tonë, të drejta të cilat zbatuesit e ligjit janë përgjegjës për t’i mbrojtur. Forcat e rendit kanë detyrimin për të ruajtur rendin publik dhe duhet ta bëjnë këtë pa cenuar parimet demokratike të fjalës së lirë dhe tubimit’.- thuhet në deklaratë.

Quint-i dhe BE-ja gjithashtu përsërisin thirrjet e tyre ndaj Kosovës dhe Serbisë që të veprojnë me përmbajtje dhe të rezervohen nga çdo retorikë apo veprim që mund të rrisë tensionet.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 26/03/2022 11:23

    Duhet pas parasysh se Serbia u ngul edhe atëher kur nuk Kishor as ushtri e as polici (1091-99) , kurse sot serbia fashiste vetëm andrron se sa për luft me Kosovën nuk ka guxim se që të mendoj më…!!! Serbin e njofim se si shtirret e krihet si kurva në shtrat, kush i beson serbis prehet në fyt e këtë gjë nuk e ka kuptuar ende km shqipfolës shqipëtar, shpresoj se do zgjohet sa më shpejt…!!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Barcelona ndalon me ligj pirjen e duhanit në plazhe