Shtrati i ri s'e ndryshoi fatin e Gjanicës në Fier, vazhdojnë të shkarkohen mbetjet, qytetarët: Erë e keqe nga nafta e gazi

Shtrati i ri nuk e ndryshoi fatin e Gjanicës! Lumi që rrjedh mes për mes Fierit është ndotur sërish. Uji është me ngjyrë të zezë dhe erë të rëndë shkaktohet nga hidrokarburet. Ndotja vihet re që në orët e para të mëngjesit për shkak të derdhjeve pa kriter nga zonat naftëmbajtëse.

Inspektorati i Mjedisit në qarkun e Fierit është institucioni që duhet të marrë masat për ndalur ndotjen e Gjanicës. I kontaktuar me telefon drejtori Hader Cako tha se po ushtrohen kontrolle por ende nuk janë gjetur kompanitë që e ndotin lumin.

Gjanica vazhdon të reflektojë katastrofën mjedisore edhe pse janë hedhur miliona lekë për shëtitoren dhe skarpatet e lumit në qytetin e Fierit.  Ndër vite ndotësit më të mëdhenj të Gjanicës kanë qenë subjektet e industrisë së nxjerrjes dhe përpunimit të naftës.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Frok Çupi: Jo 5, por gjithë sytë e botës sot drejtohen në Tiranë

Frok Çupi: Jo 5, por gjithë sytë e botës sot drejtohen në Tiranë