Shtrenjtohet bulmeti, përgjysmohet fuqia blerëse në Durrës! Tregtarët: Shohin çmimet dhe largohen

DURRËS- Rritja e çmimeve për produktet e bulmetit ka çuar në rënien e fuqisë blerëse. Report Tv kreu një vëzhgim në tregun e qytetit të Durrësit, ky çmimi i djathit të lopës tregtohet me 700 lek për kg, ndërsa i deles apo dhisë nga 1 100 deri në 1300 lek për kg.

Tregtarët deklaruan se dyfishimi i çmimit, ka bërë që qytetarët të tërhiqen krejtësisht nga blerja, ndërsa për ta përkthehet në përgjysmim të xhiros ditore.

 “S’kemi punë, ka rënë shumë xhiroja”, tha një tregtar.

Ndër shtresat më të prekura mbeten gjithnjë pensionistët të cilët thanë për mikrofonin e Report Tv se tashmë u duhet të marrin më pak produkte bulmeti.

“Ne jemi pensionistë, nuk na dilte me çmimet që ishin, tani jemi të detyruar të marrim më pak sasi ose të mos blejmë fare”, tha pensionist.

Për disa tregtarë të bulmetit, shkak për rritjen e çmimeve është bërë mungesa e fuqisë punëtore në sektorin e blegtorisë.

“Nuk ka më djem të rinj të punojnë, kanë ikur të gjithë, ja shihni rrugët bosh. Nuk mban njeri bagëti që të ketë prodhim, prandaj është rritur çmimi. Xhiro ditore është përgjysmuar se qytetarët kalojnë, shohin çmimet dhe nuk blejnë fare”, u shpreh një tjetër.

Rritja e çmimeve të bulmetit dhe ushqimeve të shportës është shqetësim kryesor, pasi pagat apo pensionet nuk janë indeksuar.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit