Si i vodhi 'Call Center-i' në Tiranë 9 700 euro gjermanes! Kërkohen të dhëna nga 3 kompani interneti për të zbuluar mashtruesin

Si i vodhi 'Call Center-i' në Tiranë 9 700 euro gjermanes! Kërkohen të dhëna nga 3 kompani interneti për të zbuluar mashtruesin

1635872972_CallCenteragents.jpg

Report Tv ka siguruar dokumentin, ku tregohet se si një qytetar gjerman është mashtruar nga këto Call-Centre, e që kap shifrën prej 9 700 euro. Kjo është letërporosia që ka ardhur nga autoritetet gjermane për Prokurorinë e Tiranës. Kërkohet marrja në pyetje e 3 personave të kompanive shqiptare për të zbuluar IP e kompjuterit

"Autorë të panjohur tërheqin vëmendjen e klientëve të mundshëm duke reklamuar investime te pretenduara ne kriptomonedhe. Duke vepruar keshtu, autoret e panjohur premtojne fitime të larta nga fondet e depozituara. Pasi të jetë kryer kontakti, autorët e panjohur i nxisin palet e demtuara të transferojnë para në llogarite bankare në Gjermani dhe shtete të tjera, në të cilat autorët e panjohur mund të kenë akses direkt ose përmes të ashtuquajturve agjente financiare Ne disa raste, autoret e panjohur gjithashtu i kryejně transfertat vetë, nëse palet e dëmtuara i lejojnë të kenë akses në kompjuterat e tyre, për shembull përmes softëerit "Anydesk". Ndonese palët e dëmtuara besojne se autorët e panjohur do te investojnë paratë e tyre në kriptomonedhë. autoret synojnë t'i mbajnë paratë ose kriptomonedhat per vete Si rregull, shumat e depozituara nuk kthehen kurre.

Në periudhën nga Nëntori 2020 deri në Janar 2021, Janet Schafer, e cila u mashtrua në këtë mënyrë, transferoi shumën totale prej 9,700,00 €. Paratë nuk u kthyen.

Parate u transferuan në llogarite Lituaneze. Keto llogari u aksesuan nga adresa te ndryshme IP të disa kompanive telekomunikacioni, për të cilat ne kërkojmë të dhënat e inventarit. Autoritetet e Drejtësisë Gjermane kërkojnë nëse kemi punonjës kompetent të kompanive Vodafone Albania Sh.A, SELCOM shpk dhe Abissnet sha i cili mund të merret në pyetje si dëshmitar nga autoriteti kompetent policor duke me siguruar një transkript të intervistave", thuhet në dokument. 

Letër porosia e autoriteteve gjermane për Prokurorinë e Tiranës


Lajmi kryesor:

Shqipëria 'parajsë' e Forex-it fantazmë! Call Center-a që mashtrojnë, mbi 1 mijë europianë pre e vjedhjes nga Tirana! Letër porosia nga Gjermania: Të pyeten 3 kompani për të kapur mashtruesin


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit