Si në Luftën e II Botërore
refugjatët të ‘ngrirë’ në radhë

Si në Luftën e II Botërore<br />refugjatët të ‘ngrirë’ në radhë
Radhë të gjata emigrantësh që sfidojnë të ftohtin njëlloj si në fotografitë që datojnë nga Lufta e Dytë Botërore.
 
Ndërsa dëbora bie papushim emigrantët në Beograd qndrojnë në radhë duke u dridhur nga i ftohti për të marrë racionin ushqimor.
 
Fotografitë nga kryeqyteti serb janë thuajse identike me ato të arkivave të të burgosurve të Stalingradit në vitin 1943.
 
Qindra emigrantë vijnë në Europë nga Lindja e Mesme, Azia dhe Afrika duke përdorur si kalim Ballkanin, por dimri ka rezultuar i ashpër për shumë prej tyre të cilët gjatë këtij intenerari kanë humbur jetën.

emigrante
  2017

emigrante
 1943

Redaksia Online
AL.N/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

U rikthyen në shtëpinë e Big Brother 4 banorët më të votuar nga publiku, gëzim dhe batute mes ‘të vjetërve’ dhe të ‘rinjve

U rikthyen në shtëpinë e Big Brother 4 banorët më të votuar nga publiku, gëzim dhe batute mes ‘të vjetërve’ dhe të ‘rinjve