Si të largoni nga frigoriferi aromat e pakëndshme të ushqimeve?

Nuk është e nevojshme të ketë ndonjë ushqim të ndenjur në frigorifer për t’u shqetësuar era e tij. Disa ushqime, siç është lulelakra e zier ose brokoli, jepin një erë të pakëndshme në brendësi të frigoriferit, duke e përhapur atë edhe në ushqimet e tjera. Mënyrat për të parandaluar këtë fenomen janë disa, mjafton t'i praktikoni:

Zgjidhja e parë është të vendosni në një nga raftet e frigoriferit një filxhan të vogël me kafe, uthull ose sodë buke.

Rezultate të ngjashme mund të keni edhe në qoftë se përdorni një shkop kanelle ose një shkumës.

Mos harroni t’i zvendësoni në intervale të rregullta kohore, në mënyrë që të mos humbasin aftësinë e tyre për të thithur aromat e pakëndshme.

Kaq e thjeshtë ishte./Class

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    “Pol i tretë?!” A duhet që 20 partitë e reja të bashkohen kundër PS, PD, LSI?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Teuta dhe Partizani i bëjnë keq njëra-tjetrës, supersfida e javës gëzon Vllazninë