Si iu fik ëndrra e Berishës për tu rikthyer 'mbret'

Si iu fik ëndrra e Berishës për tu rikthyer 'mbret'

Sali Berisha

Në të gjithë procesin kaotik që ka shoqëruar tentativën e Sali berishës për tu rikthyer në majën e politikës së opozitës, shifrat nuk kanë qenë me të. Kështu që edhe në votimin për të marrë votat e anëtarësisë, nuk ju kushtua aspak rëndësi shifrave të votuesve që morën pjesë në qendrat e votimit.

Kjo jo për arsyen që tha Albana Vokshi, se “ne nuk dimë sa anëtarë ka PD, pasi listat i ka Gazment Bardhi”, por që e gjithë kjo përpjekje ka pasur shifrat krejt kundër.

Që më 11 dhjetor të vitit të shkuar u falsifikuan shifrat e pjesëmarrjes në Air Albania, ku natyrisht nuk ishin mbledhur ata anëtarë të PD-së që kishin mandate për të qenë anëtarë të Kuvendit Kombëtar.

Siç ndodhi edhe më pas me votimin për të shkarkuar Lulzim Bashën, votimet për kryetarët e degëve, që të ndryshonin konfigurimin e këshillit kombëtar, e natyrisht në “procesin” për të zgjedhur Sali Berishën kryetar.

Jo se pjesa tjetër e PD-së ka qenë në rregull me logjikën e numrave të anëtarësisë, pasi PD-ja prej kohësh ka pësuar një çorientim të strukturave dhe degëve.

E duhet thënë, se edhe pse një parti e organizuar prej 30 vitesh, PD-ja më shumë se një trup organizativ që ka funksionuar mirë me struktura e organizata, ka qenë një parti tipike elektorale.

Ndër vite strukturat e PD-së në bazë kanë qenë tip firzamonike që hapeshin e mbylleshin sipas eventeve dhe humorit të erës që frynte në politikën shqiptare. Në fund të fundit, partia elektorale është edhe organizmi klasik i një force politike normale në Perëndim. Ku lëvizin njerëzit sipas lobingjeve që hynë e dalin sipas interesave politikë, apo edhe grupeve të ndryshme të interesit.

Edhe në PD, ose më saktë në degët e saj në vite kanë lëvizur herë pas here grupime e lobime njerëzish, sipas investimeve që kryenin aktorë të rëndësishëm në zgjedhje parlamentare a lokale, si kandidatë për deputetë kryetarë bashkish, komunash, apo strukturash të tjera.

Gjithsesi, kaosi i shifrave si në tentativën e Berishës për të marrë foltoren, ashtu edhe problemi nga ana tjetër, pati një panoramë me dy anë: strukturat në shumicë, pra degët e PD-së i kishte dhe i ka grupi që drejton Enkelejd Alibeaj. Kjo u pa e qartë edhe ditën e djeshme, ku në degë të rëndësishme si Shkodra, asnjë nga strukturat e PD-së në bazë nuk u përfshinë në proces, ku natyrisht ishte e involvuar bashkia e Shkodrës që drejton Bardh Spahia dhe aparati i saj.

Edhe pse pati logjistikë më të madhe këtë herë Foltorja, ku përshembull kishte në dispozicion për të votuar lokale si selia qëndrore e PD-së, apo Teatri i Migjenit në Shkodër, atmosfera e procesit për të rikthyer Sali Berishën në krye të PD-së ishte e fikur që nga mëngjesi e deri në darkë.

Sado që të lëvizin shifrat nga komisioni organizator i Foltores, braktisja, apo më mirë të cilësohet indiferenca e demokratëve ishte e ngjashmë në të gjitha bashkitë ku u hapën qendra votimi.

E kjo nuk është gjë tjetër, veçse një sinjal politik, që realisht ishte i pritshëm edhe nga Sali Berisha, pasi parashikimi i tij ka qenë që të ketë një copë politike sa më të konsiderueshme e ta bashkojë me të Metës, për të pasur një kënd të tijin. Nuk ka gjasa që Berisha të ketë pritur një përmbytje të “oqeanit” demokrat në ëndrrën e tij për tu rikthyer në karriken që e la vetë pas humbjes së 2013-s. Aq më shumë se ky rikthim po shkon si një inat me Amerikën, por ajo që është më e rëndësishme, e gjithë kjo përpjekje duket jo vetëm nga sytë e të gjithëve, por edhe nga vetë dialektika një “garë” kundër kohës, një iluzion që nuk arrin kurrë të kthehet në kauzë morale e politike. E duke qenë e tillë, nuk ka sesi të bashkojë interesa të ngjashme, pasi partia politike është bashkim interesazh e jo binjakëzim inatesh e mllefesh.

Kur ndodhi 6 marsi, pra kur pjesa më e madhe e mbështetësve të PD-së që dolën në zgjedhjet e pjesshme, ata votuan më shumë për kandidatët e Sali Berishës se ato të Lulzim Bashës. Natyrisht kishte edhe faktorë të tjerë që sollën atë gjendje. Por në radhë të parë, kishte një entuziazëm apo shpresë e një grupi njerëzve që tentuan ta përdorin Sali Berishën si një trampolinë për karrierën e tyre, që ishte ndaluar nga Lulzim Basha dhe njerëzit e grupit të tij.

Por kur, para pak kohësh, këta njerëz panë se Berisha nuk donte të afronte të pakënaqurit me ish-kryetarin, por njerëz që ishin thjesht luajal me çdo qëndrim e vendim që merr doktori. i cili e mbushi këshillin kombëtar të foltores me më shumë me të afërm e familjarë, sesa me demokratë të zhgënjyer. Por fotografia më përfaqësuese e fikjes së ëndrrës së doktorit, është ajo në murin e Belind Këlliçit. Kryetari i Komisionit të Rithemelimit nuk ka marrë pjesë në votim, pasi ndodhet në SHBA, ku po zhvillon takime me struktura të Partisë Republikane.

Një kontrast i tmerrshëm që padyshim e tmerron Berishën, e kjo shikohet qartë në komentet e idhtarëve të doktorin që e bombardojnë Belind Këlliçin se ka dalë në foto me atlete si Rama. Por duket se ky sulm i ndërsyer ka si objekt pikërisht kontrastin që sjell kryetari i zbuar i Komisionit të Rithemelimit ndaj “kryetarit” që shkurton nga një strukturë në ditë. Ndërkaq, ata që nuk e shajnë Këlliçin, që duken se janë mkbështetës të PD-së, shkruajnë se “bashkimi i partisë paska qenë loja si puna e komisarit”. Kurse një tjetër nga dega e Hasit me ironi thotë se këtu u votua “1 anëtar, 5 vota”. Fikja e iluzionit të Berishës është një process që shikohej qartësisht edhe nga larg, madje e shihnin edhe ata që ju bashkuan Foltores për trampolinë politike këto 6 muaj. E ky fenomen është realisht një humbje më e madhe e Sali berishës, sesa rënia e mbështetjes në radhët e militancës që voton PD-në. Kjo u pa që më 21 prill kur nuk ishte shpallur ende non grata…

A.M./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Në Zveçan u ndezën qirinj për kriminelët e vrarë pas sulmit në Veri të Kosovës, Kreu i Listës Serbe puth fotografitë e viktimave

Në Zveçan u ndezën qirinj për kriminelët e vrarë pas sulmit në Veri të Kosovës, Kreu i Listës Serbe puth fotografitë e viktimave