Si u shndërrua pellgu i ndotur, në një pikë turistike që sjell para

Si u shndërrua pellgu i ndotur, në një pikë turistike që sjell para

15 vite më parë, ujërat kanë qenë të ndotur në një fshat të vogël në Indonezi, por tani është kthyer në një pikë turistike.

Në vitin 2006, në këtë fshat u bë një pune e madhe për të pastruar ujin dhe rrethinat përqark, duke sjellë shumë turistë.

Më i njohur në këtë fshat është pellgu i njohur si Umbul Ponggok, i cili është mbushur me ujëra të kristaltë dhe peshq shumëngjyrësh dhe orendi të ndryshme të lëna aty nga vendasit.

Për vetëm 1 dollar, vizitorët mund të zhyten nën ujë, të ulen në stol për të parë TV, ose të bëjnë xhiro me motor, apo të shkojnë për kamping.

Fshati është bërë mjaft i njohur, teksa njerëzit që shkojnë për ta vizituar hedhin foto pa fund në Instagram, duke realizuar poza të çuditshme.

Madje edhe Presidenti i Indonezisë, Joko Widodo, ka postuar foto të marra nga aty.

Ora 17:23
Si u shndërrua pellgu i ndotur, në një pikë turistike që sjell para
1/8
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet