POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Siri, 16 të vdekur, duke përfshirë 7 fëmijë si pasojë e një sulmi ajror të udhëhequr nga SHBA

pamje nga qyteti ku ndodhi sulmi ajror

16 Persona, duke përfshirë shtatë fëmijë kanë humbur jetën si pasojë e një sulmi ajror nga një koalicion i udhëhequr nga SHBA në juglindje të qytetit sirian Al-Baghuz .

Agjensia agjencia siriane e lajmeve SANA raporon se Bastisja ajrore synonte një zonë banimi në periferi të qytetit të Baghuzit në pjesën juglindore të Sirisë.Qyteti i Al-Baghuz  është vendosur në luginën e lumit Eufrat, afër kufirit sirian me Irakun, rreth 128 km nga Deir-ez Zor.

Gjatë luftrave nw Siri, Al-Baghuz u pushtua nga terroristët e Shtetit Islamik të cilët e mbajtën atë për disa vite, derisa u detyruan të tërhiqeshin nga qyteti  si pasojë e ndërhyrjes e Forcave Demokratike të Sirisë (një koalicion i gjerë i grupeve të armatosura nga SHBA dhe aleatët e saj).

Megjithatë, qyteti u ripushtua shumë shpejt nga terroristët, duke bërë që koalicioni i udhëhequr nga SHBA të fillojë bombardimin e periferisë së tij.

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento