Siri, vdesin në kamp 50 fëmijë refugjatë, shkak kushtet katastrofike humanitare

Rreth 50 fëmijë, shumë prej të cilëve foshnja, kanë vdekur në javët e fundit për shkak të urisë dhe mungesës së kujdesit mjekësor në një kamp refugjatësh në Sirinë lindore.

Lajmi është raportuar nga Observatori Kombëtar për të Drejtat e Njeriut në Siri (Ondus), i cili për vite me radhë ka përdorur një rrjet të dendur burimesh në terren.

Ondus-i ka dokumentuar vdekjen e 50 të miturve të kombësisë siriane, por edhe të huajve, duke përfshirë fëmijët e xhihadistëve që kanë vdekur në kampin e refugjatëve në al Hol, pranë kufirit me Irakun dhe ku janë mbledhur më shumë se 70,000 njerëz ,shumica që vijnë nga zonat e kontrolluara më parë nga ISIS.

Sipas burimeve, 50 vdekjet e reja e çojnë numrin e të miturve të vdekur në 358.

Shkaku i vdekjeve, sipas UNDP-së, janë kushtet katastrofike humanitare, mungesa e barnave, mungesa e ndihmës mjekësore dhe ujit të pijshëm.

I.C./d.ba./Shqiptarja.com
Komento