Siri, Damasku tronditet nga
2 atentate, 27 të vdeku

Siri, Damasku tronditet nga<br />2 atentate, 27 të vdeku
DAMASK- Disa civilë dhe agjentë të forcave të rendit kanë mbetur të vdekur dhe dhejtra të plagosur në dy shpërthime me autobombë që tronditën mëngjesin e sotëm kryeqytetin sirian Damask. Lajmi bëhet i ditur nga tv shtetëror sirian. Dy atentatet terroriste shkatërruan dy zyra, njëra zyra e shërbimeve të inteligjencës dhe tjetra e policisë kriminale. Ministria siriane e Shendetesise bën të ditur se 27 persona kane vdekur dhe të paktën 40 të tjerë kanë mbetur të plagosur dhe janë dërguar në spitalin sirian të gjysmë hënës së kyqe.  Gjëndja shëndetësore e disa prej tyre është e rëndë.

CNN flet për një shpërthim ty tretë, sërish në Damask, në bordin e një autobusi, pjesë e një kampi të ushtrisë së çlirimit të Palestinës. Cnn citon dëshmitarë lokalë dhe saktëson se tv shtetëror nuk e konfirmoi shpërthimin e tretë.

Një valë shpërthimesh kanë tronditur kryeqytetin sirian muajt e fundit, dhe frika është se Al Kaeda ka përfituar nga një vit revoltë kundë regjimit të Bashar al-Assad për të spostuar fokusin e sulmeve të saj nga Iraku i afërt në Siri. Më 3 mars në një tjetër atentat kamikaz mbetën të vrarë 2 persona dhe u plagosën 20 të tjerë. Ndërsa më 16 janar nga shpërthimi I një autobombe mbetën të vrarë 26 persona, dhe u plagosën dhjetra të tjerë.
(sg/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Këto janë erëzat më të mirat që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit

Këto janë erëzat më të mirat që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit