Siri/ Ushtria amerikane vret udhëheqësin e Al Kaedës në një sulm me dron

Sipas Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara një udhëheqës i lartë i Al-Kaedës u vra nga një sulm me dron i ushtrisë amerikane në Siri.

Zëdhënësi i komandës së ushtrisë amerikane, majori John Rigsbee në një deklaratë me shkrim pas vrasjes tha se kështu do të dëmtohet Al Kaeda dhe aftwsitw e sa pwr tw organziuar sulme terroriste.

"Vrasja e udhëheqësi të lartë të Al Kaedës do të dëmtojë aftësitë e organizatës terroriste për të organizuar dhe kryer sulme globale që kërcënojnë qytetarët amerikanë, partnerët tanë dhe civilët e pafajshëm”, tha  Rigsbee.

Sulmi vjen tre ditë pasi një bazë e SHBA-së në Sirinë jugore u sulmua, por Rigsbee nuk tha nëse sulmi i dronit amerikan ndodhi në shenjë hakmarrjeje.

 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën