Siria, Erdogan drejt Moskës: Nuk do lejojmë në kufi një korridor për kurdët, Asad: Erdogan po vjedh tokën tonë

Duke u nisur për në Soçi, ku do të takohet me Vladimir Putin, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka njoftuar se në fund të armëpushimit të rënë dakord me SH.B.A. ushtria e tij do të rifillojë ofensivën në veri-lindje të Sirisë sonte "me edhe më shumë vendosmëri ", nëse milicitë kurdë të Ypg nuk do të braktisin ‘zonën e sigurt’, një zonë tamponizuese në lindje të Eufratit, përgjatë kufirit.

Erdogan i bëri deklaratat në një konferencë për shtyp në aeroportin Esenboga në Ankara.

"Ne nuk do të lejojmë krijimin e një korridori për terroristët në kufirin tonë, paralajmëroi Erdogan. Nëse nuk respektohet marrëveshja, ne do të ndërhyjmë ushtarakisht”, - tha presidenti turk.

"Me mikun tim Vladimir Putin do të flasim për situatën në Siri. Unë gjithashtu dua të diskutojmë me të marrëveshjen tonë për të mbrojtur paqen në Idlib", shtoi Erdogan. "Shpresojmë të arrijmë marrëveshjen e dëshiruar", me Putin në tërheqjen e militantëve kurd nga këto zona, tha ai.

Presidenti sirian Asad: Erdogan vjedh tokën tonë

Ndërkohë, Presidenti Sirian Bashar al Asad, duke vizituar trupat në provincën veriperëndimore të Idlib, i ka drejtuar gishtin homologut të tij turk duke thënë: ​​Erdogan është një hajdut, ai ka vjedhur fabrika, grurë dhe vaj dhe sot vjedh token tonë.

Autoritetet e Damaskut kanë saktësuar se "Presidenti Asad ka takuar anëtarët e ushtrisë Siriane në vijën e parë të luftimeve në qytetin e Hbeit".


Lajmi kryesor:

Soçi/Rusi, Erdogan takohet me Putin, Presidenti turk: Ska zgjatje të armëpushimit, kurdët jo në zonën 32 km, Asad: Erdogan hajdut, po vjedh tokën tonë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të përdoret teknologjia në Zgjedhje?×

Lajmi i fundit

John

Trump 'shpërthen' ndaj Kinës dhe ndërpret marrëdheniet me OBSH