SHBA ka një plan për evakuimin e amerikanëve nëse Rusia pushton Ukrainën

SHBA ka një plan për evakuimin e amerikanëve nëse Rusia pushton Ukrainën

Vladimir Putin dhe Joe Biden në bisedë virtuale

Situata e tensionuar në Ukrainë mund të çojë në lëvizje ekstreme edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Mediat amerikane shkruajnë sot se administrata e Biden po harton plane emergjente për të evakuuar amerikanët nga Ukraina, nëse Rusia fillon një pushtim.

Raporti i CNN, i cili citoi burime, doli pak përpara se Presidenti Biden të mbante një telefonatë virtuale me presidentin rus Vladimir Putin për të diskutuar mbi grumbullimin masiv të trupave të Moskës përgjatë kufirit ukrainas.

Planifikimi thuhet se udhëhiqet nga Pentagoni, i cili ka parashtruar disa skenarë të ndryshëm evakuimi – duke përfshirë një në të cilin punonjësit jothelbësorë të qeverisë amerikane hiqen dhe një plan më të madh në të cilin të gjithë amerikanët largohen.

Raporti vuri në dukje se nuk kishte nevojë që amerikanët të largoheshin nga Ukraina në këtë periudhë. Aeroportet ndërkombëtare të vendit janë ende duke funksionuar dhe kufijtë tokësorë me fqinjët e tjerë mbeten të hapur. Departamenti i Shtetit do të bënte thirrjen përfundimtare nëse evakuimet janë të nevojshme.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • emri: 08/12/2021 14:54

  sh. mire, ashtu plani na duhet! amerikanet jane mjeshtra per evakuime .... tashti e bejne lemsh here pas here, po kjo pak rendesi ka. retorike e pafund ... shih se po vajte aty ku nuk dua une te vesh nuk te jap leket dhe do te bllokoj dhe bitcoin .... pika pika.... nuk i ka thene plakushit njeri qe botcoin ehste si torentet nuk i ndalon dot, se duhet te ndalosh internetin e ate nuk e kane me ne dore amerikanet ose nuk e ndalojne dot sepse vrasin dhe veten pastaj. dhe kujtojne se kane vemendjen e popujve. sa larg jane mardheniet dhe jeta e vertet nga keto gjera qe llapin keta nepermjet videos. Akoma ju duket sikur bota rotullohet reth tyre ...

  Përgjigju
 • Turi: 08/12/2021 14:51

  Hahahah cfare propagande bejne keta mashtrusat Amerikane dhe me e bukura eshte se skane turp duke dale bllof gjithmone vazhdojne te mashtrojne pa pushim ju ka hyre frika ne palce nga Rusia

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Harta e re gjyqësore, shqetësime për kostot dhe vonesat në drejtësi

Harta e re gjyqësore, shqetësime për kostot dhe vonesat në drejtësi