Situata me zjarret në vend, MM: Po punohet për shuarjen e flakëve në nga toka dhe ajri! Është aktivizuar një vatër pranë parkut Kombëtar në Divjakë

Situata me zjarret në vend, MM: Po punohet për shuarjen e flakëve në nga toka dhe ajri! Është aktivizuar një vatër pranë parkut Kombëtar në Divjakë

Ministria e Mbrojtjes ka reaguar në lidhje me situatën e zjarreve në vend. Situata është problematike në zonën e malit të Tërbunit në Pukë ku rrezikon që të digjet kurora e qytetit. Forcat zjarrfikëse po punojnë për të mbajtjen nën kontroll të situatës. Po ashtu vatrat vijojnë që të mbeten aktive edhe në Fushë-Arrëz, Maja e Rrunës, në Dibër në fshatin Kaçni. Po ashtu një vatër zjarri është aktivizuar edhe në vendin e quajtur kodrat e Divjakës pranë parkut Kombëtar Divjakë.

Përditësimi i situatës së zjarreve ne vend

Zjarri në Malin e Tërbunit në Pukë, vazhdon të jetë problematik. 50 efektivë të FA, 12 zjarrfikës, 8 punonjës të shërbimit pyjor, 20 vullnetarë po punojnë  për mbajtjen në kontroll te situatës që të mos rrezikohet kurora e qytetit te Pukës.

Në fshatin  Flet, në  Fushë Arrëz situata është vënë në kontroll ndërsa në fshatin Dardhë situata paraqitet më problematike për shkak të  bimësisë së dendur.

Është riaktivizuar vatra e zjarrit ndërmjet  fshatrave Drisht, Mazrek, Lundertune dhe Rragam në njësinë administrative Guri Zi dhe Pobtribe duke e kthyer këtë zonë me 3 vatra zjarri.

25 trupa nga  FA dhe 30 forca të tjera të pushtetit vendor kanë ndihmuar që situata në fshatin Patale në Lezhë të paraqitet e përmirësuar. Ndërsa në Mirditë, zjarri zhvillohet me intensitet të ulët.

Në vatrën e zjarrit në fshatin Thirrë, ka vijuar puna në terren nga 40 trupa të FA dhe 14 nga strukturat vendore. Nga ajri po kryen ndërhyrje me helikopterin holandez.

Vatra e zjarrit në “Majën e Rrunës”,  vazhdon të jetë problematike. Në terren po punojnë 15 trupa nga FA dhe 20 forca nga strukturat vendore. Situata është e vështirë për shkak të terrenit të thyer.

Zjarri ne fshatin Kaçni, njësia administrative Selishtë në Dibër, vazhdon të jetë aktiv në një sipërfaqe pyjore në terren të vështirë . Sot në terren po punojnë janë 15 trupa nga FA dhe 18 forca nga strukturat vendore.  Sipas vlerësimit të punës së bërë në terren mendohet qe deri në fund të ditës së sotme të arrihet të bëhet izolimi i vatrës.

Vatër zjarri është aktivizuar në Gurin e Nikës në Pogradec; në vendin e quajtur kodrat e Divjakës pranë parkut Kombëtar Divjakë; në fshatin Fushë Arrëz në Luftinjë si dhe në fshatin Kamican në Elbasan ku për të gjitha vatrat po punohet për mbajtjen nën kontroll të situatës.


Lajmi kryesor:

Në Molung të Mirditës rrezikohen banesat, evakuohen disa familje! Zjarri përhapet në Majën e Rrunës, helikopteri bën vetëm dy rrugë për të shuar flakët! Arrestohen 2 'piromanë'


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Kurti: Vuçiç refuzoi ofertën time për vetëmenaxhimin e serbëve

Kurti: Vuçiç refuzoi ofertën time për vetëmenaxhimin e serbëve