Tensionet në veri të Kosovës, opozita kërkon shpjegime nga SHISH! PD te ‘Siguria’: Vlora Hyseni të raportojë para komisionit

Opozitarët kërkuan prezencën e kryeministrit Edi Rama për të dhënë sqarime për Draftin e propozuar për asosacionin dhe qëndrimin e qeverisë shqiptare në konfliktin tashmë të përshkallëzuar mes Kosovës e Serbisë.

Por Edi Rama nuk është i vetmi në listën e opozitarëve që duhet të japë  shpjegime për cështjen e Kosovës.

Deputetët e Partisë Demokratike në Komisionin e Sigurisë Kombëtare kanë kërkuar që drejtuesja e SHISH, Vlora Hyseni të japë gjithashtu sqarime lidhur me pozicionin e Shqipërisë për atë që po ndodh në veri të Kosovës.

Seanca dëgjimore me Vlora Hysenin pritet të mbahet të hënën kur në Komisionin e Sigurisë Kombëtare do të paraqitet edhe raporti për vitin 2022 i Shërbimit Informativ Shtetëror. 

Kërkesa është përpiluar nga deputeti Ferdinand Xhaferraj teksa është mbështetur nga të gjithë deputetët e opozitës në Komision, me përjashtim të Enkelejd Alibeajt i cili nuk ka firmosur.

Raportimi i së hënës para deputetëve të opozitës, do të jetë i pari i Vlora Hysenit që prej marrjes zyrtarisht të detyrës në krye të SHISH në prill të 2023 dhe reagimi i parë i institucionit më të lartë të sigurisë në vend për cështjen e veriut të Kosovës.

Kërkesa e opozitës për seancë dëgjimore me Kreun e SHISH vjen disa ditë pasi deputeti Flamur Noka kërkoi informacion zyrtar mbi një vizitë të pretenduar nga Sali Berisha të Vlora Hysenit në Beograd.

Njoftimi i Komisionit për Sigurinë Kombëtare

 

Kerkesa per komision

B.V/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ethem Lalaj: 18/06/2023 20:23

  Kryetarja e SHISH është OK për Atë detyrë.Cmira e Kosovarve pro Albinit që po çudit botën me marrzit e tij për Veriun e Kosovës le të pëlcasin nga inati. -Vlora Hyseni & Edi Rama kan një qëndrim me SHBA+BE,Kur Albini po merr direktiva nga Saliu dhe do përfundoi si Saliu non grata. -Albini & Saliu po vazhdojnë me metodën e Enverit dhe Stalinit kundër ". IMPERIALUZMIT AMERIKAN.." -Nëse Albini nuk zbaton direktivat e SHBA+BE duhet të dorhiqet menjëherë pasi po e çon Kosovën në 1980. -A.Kurti dhe V.Osmani duke dëgjuar S.Berishën dolën kundër E.Ramës duke krijuar L/VV në Tiranë për turpin e tyre për të rrëzuar E.Ramën nga Qeverisja.Dhe tanimë kërkojnë ndihmë nga E.Rama. -A.Kurti u bë KM pasi u futën në burg krerët e partive Opozitare padrejtësisht, ku mbi 300 dëshmitar shpifsa kundër A.Thaçit me shok tashmë jan fshehur. -Sërbia nuk e njeh kurr Kosovën me metodat që ndjek A.Kurti dhe V.Osmani marioneta e tij,e cila braktisi Partin e LDK për tu bër Presidente pa bër asnjë punë..!Biles fjalimin kundër E.Ramës në Kuvëndin e Shqipërisë ja përgatiti S.Berisha ne LikeFloririn.

  Përgjigju
 • Ndergjegja pa ndergjegje: 18/06/2023 16:29

  Rama eshte me brek neper kembe per vete tani meret kot me kurtin sdi ku eshte vete ne hallet qe ka dhe ben si baba kombit pa lidhje.con drafte kurtit pa konsultuar me parlamentin si shtet ciflig,nuk eshte kurti problemi por shoku i vet,ler ti coj nje draft vucicit me mire se mbase fshin menderen me te

  Përgjigju
 • Valteri: 18/06/2023 16:06

  Vlora Hyseni,nga puna ne SHIK u i Kosoves e kan perjashtue Kurti dhe Osmani,por arsye te pashpjeguara,dhe e merr Kristaq Rama dhe e ban shefe e SHISH ,bashkeshoretn e Muliqajte ,kundershtarin fanatik te Kurtit e ban ministre te arsimit ne qeverine e vet..keto jane vetem pjase e luftes se Kristaq Rames kunder Kosoves dhe Kurtit ne veqanti..

  Përgjigju
  • Kistra: 18/06/2023 19:45

   Valteri, a e dini se keshilltaret me te afert te Kurtit jane nga Shqiperia si Hoxha, Feraj, Mihali etj. Te gjithe kane nje te perbashket, urrejtjen ndaj Rames. Pastaj Rama nuk ka protestuar ndonjehere kunder Kurtit ne Kosove apo marre pjese me zgjedhje atje.

 • Faik: 18/06/2023 15:33

  Ku tè raportojè Vlora Hyseni tek TRADHTARI dhe ANTI SHQIPTARI i UDBsè Flamur Noka ???????? Jeni qè tè gjithè HAJDUTÈ , TRADHTARÈ , ANTI SHQIPTARÈ dhe KUSARÈ qè ju GRABISNI tè ARDHMEN FÉMIJÈVE SHQIPTARÈ !!! NJÈLLOJ si Gjici do ta PÈSONI tè gjithè , sepse do ju zènè HAKAT dhe MALLKIMET e NÉNAVE SHQIPTARE , qè po ju largoni FÈMIJÈT nga ATDHEU !

  Përgjigju
 • Ndergjegja: 18/06/2023 14:02

  Pd-e dekompozuar....ne vend qe te kerkoj mocion mosbesimi per kryedelirin kryeminister merret me letren higjenike te tij ne SHISH...PD@PS+LIKJA jane NJE E TE PANDARE NE MBESHTETJEN E BEOGRADIT.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Braçe ‘shpërthen’ ndaj Agron Shehajt: Gjithë jetën të vetmin biznes ke pasur call center, del na flet për bujqësinë tani që u bërë politikan

Braçe ‘shpërthen’ ndaj Agron Shehajt: Gjithë jetën të vetmin biznes ke pasur call center, del na flet për bujqësinë tani që u bërë politikan