Berisha tjetër mashtrim, këtë herë edhe më të rrezikshëm, lëshon 'fake news' se drejtuesja e SHISH bëri vizitë sekrete në Beograd! Pamjet që rrëzojnë ish-kryeministrin

Që Sali Berisha është bërë qesharak me ‘qytetarin e tij dixhital’ tashmë është vërtetuar në shumë raste, duke filluar me kitaristin që tentoi të na e shiste si ‘Erion Veliaj spiun i Iranit’ apo edhe te ‘Dan Hutra emër rruge në Kamëz se vodhi vota, e dhjetëra raste të tjera.

Por shpeshherë denoncimet mashtruese të Sali Berishës i referohen ‘mesazheve të njerëzve anonimë’ apo edhe ‘portaleve’ që nuk kanë asnjë lloj besimi në publik dhe që njihen për gjoba dhe shantazhe. Së fundmi Berisha ka lëshuar akuzën e rëndë se drejtoresha e Shërbimit Informativ Shtetëror Vlora Hyseni ka vizituar në mënyrë sekrete Beogradin. Berisha e lidh postimin e tij me tensionet në në veri të Kosovës dhe thotë se kjo vizitë e znj. Hyseni në Serbi “flet për një bashkërendim të përpjekjeve të Ramës dhe padronit të tij kundër Kosovës”.

“Vizita e fshehtë e Vlora Hysenit në Beograd, kërcënim për sigurinë e Kosovës, Shqipërisë, rajonit dhe NATO-s.” - ka shkruar dr. Berisha.

Berisha, ish Kryeministër dhe ish-Presidenti i Shqipërisë, që duhet ta kuptojë mirë rëndësinë dhe rrezikshmërinë e asaj që po thotë në këtë drejtim shkruan se vizita në fjalë “dëshmon se ajo u emërua në atë post si një urë lidhëse konfidenciale midis Ramës dhe sivëllaut të tij Vuçiç, në bashkërendimin e veprimtarive të tyre kundër Kosovës dhe jo vetëm”. 

Por sipas disa pamjeve, në kohën kur portali të cilit i është referuar Berisha se Vlora Hyseni ishte në Beograd, pra prej 10 ditësh nga data 19 maj deri më datë 29 maj, kryetarja e SHISH është filmuar në Tiranë. Ajo u shfaq në rastet e rralla në publik, më datë 22 maj, në ceremoninë e prezantimit të nisjes së stërvitjes ushtarake “Defender Europe 2023” të NATO-s, pjesë e të cilës është edhe Shqipëria.

Po ashtu edhe një media e njohur në Kosovë ‘Nacionale’ shkruan se ka marrë vesh nga burime të sigurta se një gjë e tillë nuk është e vërtetë. Znj. Hyseni – që ishte zyrtare e lartë e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë nuk ka pasur vizitë sekrete në Beograd. 

Për akuzën e Sali Berishës, ka reaguar menjëherë Flamur Noka që  pretendon se vizita ka qenë 10 ditore duke kërkuar informacion nga presidenti Bajram Begaj dhe ngre një sërë pyetjesh për të cilat kërkon shpjegim.

"A janë informuar institucionet eprore dhe a është marrë miratimi i tyre? A është bërë në konsultim dhe a janë informuar partnerët tanë të NATO-s rreth kësaj vizite?" - ishin pyetjet e Nokës për Begajn.

Postimi i plotë i Berishës
Vizita e fshehtë e Vlora Hysenit në Beograd, kërcënim për sigurinë e Kosovës, Shqiperisë, rajonit dhe NATO-s. Miq, mediat informojnë se Vlora Hyseni, drejtore e Shërbimit Inteligjent të Shqiperisë nisi punën me vizitën e saj të parë sekrete në Beograd dhe ky lajm deri sot nuk është përgënjeshtruar nga SHISH. Kjo vizitë e saj në Beograd për kohën që zhvillohet, por dhe background-in e shkarkimit të saj nga autoritetet e Kosovës, dëshmon se ajo u emërua në atë post si një urë lidhëse konfidenciale midis Ramës dhe sivllaut të tij Vuçiç, në bashkërendimin e veprimtarive të tyre kundër Kosovës dhe jo vetëm.

Në këtë kontekst kjo vizitë në kulmin e krizës së marrëdhënieve Kosovë-Serbi flet për një bashkërendim të përpjekjeve të Ramës dhe padronit të tij kundër Kosovës, gjë që i intereson shumë ketij të fundit për shkak të krizës të rëndë politike të brendshme të Beogradit.

Por vizita e fshehtë e Vlora Hysenit në Beograd, po të kemi parasysh se ajo drejton Sherbimin Inteligjent të një vendi antarë të NATO-s është një ogur i keq për të gjithë informacionin e klasifikuar të NATO-s, i cili nëpërmjet konfidentes Hyseni mund të përfundojë në duart e padronit të Edi Ramës, Putinit të Vogël dhe nga ai, në duart e Putinit te Madh.

Kjo vizitë është një goditje e rëndë për bashkëpunimin tonë me shërbimet e vendeve mike të rajonit të cilat pas saj nuk do shkëmbejnë më informocione të ndjeshme me shërbimin shqiptar duke ditur se konfidentja e Ramës mund t’i dërgojë ato në Beograd.

Dënoj këtë vizitë si një kërcënim serioz për sigurinë e Kosovës, të Shqiperisë, rajonit dhe NATO-s dhe kërkoj largimin e saj të menjëhershëm nga detyra. #sb

Postimi i Berishës

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:35
VIDEO/ Pamjet që nxjerrin bllof Berishën për ‘vizitën sekrete’ të Vlora Hysenit në Serbi

 

Sali Berisha ka lëshuar sot një akuzë të rëndë, se drejtoresha e Shërbimit Informativ Shtetëror Vlora Hyseni ka vizituar në mënyrë sekrete Beogradin. Berisha e lidh postimin e tij me tensionet në në veri të Kosovës dhe thotë se kjo vizitë e znj. Hyseni në Serbi “flet për një bashkërendim të përpjekjeve të Ramës dhe padronit të tij kundër Kosovës”.

Por sipas disa pamjeve filmike, në kohën kur portali të cilit i është referuar Berisha se Vlora Hyseni ishte në Beograd, pra prej 10 ditësh nga data 19 maj deri më datë 29 maj, kryetarja e SHISH është filmuar në Tiranë. Ajo u shfaq në rastet e rralla në publik, më datë 22 maj, në ceremoninë e prezantimit të nisjes së stërvitjes ushtarake “Defender Europe 2023” të NATO-s, pjesë e të cilës është edhe Shqipëria.

Siç shihet nga pamjet drejtuesja e SHISH është në praninë presidentit të vendit, Bajram Begaj.

Ora 14:43
Akuza e Berishës se kryetarja e SHISH vizitoi Beogradin, Noka kërkesë për informacion: Cilat ishin arsyet?

1681385277_Screenshot6.jpg

Pas akuzës të Sali Berisha se kryetarja e SHISH Vlora Hyseni vizitoi Beogradin, Flamur Noka ka bërë kërkesë për informacion nga presidenti Bajram Begaj. Sipas Nokës, vizita erdhi në një kohë kur Kosova është në situatë të komplikuar prej konflikteve në veri.

“Sekretari i Përgjithshëm i PD, njëherazi deputet dhe anëtar i Komsionit të Sigurisë Kombëtare në Parlament, Flamur Noka nëpërmjet një shkrese të dërguar ditën e sotme i ka kërkuar sqarime Presidentit Begaj në lidhje me vizitën 10 ditore të kreut të SHISH, Vlora Hyseni në Beograd.

“Duke qenë se Shqipëria është një vend anëtar i NATO-s, vizita e Kryetares së SHISH, të një vendi anëtar tek një vend jo partner dhe jo anëtar i NATO-s, ka krijuar shqetësim madhor. Kjo për arsye se SHISH përfaqëson një institucion kryesor të Sigurisë Kombëtare. Gjithashtu kjo vizitë rrit misterin dhe ngre shumë pikëpyetje, pasi po zhvillohet në një moment shumë të komplikuar dhe delikat për Kosovën, ku Presidenti serb, Vuçiç po provokon duke trazuar situatën dhe paqen në Kosovë dhe duke rrezikuar stabilitetin në rajon.

Duke e konsideruar shumë të rëndësishme ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon, si anëtar i Komisionit për Sigurinë Kombëtare kërkoj të informohem rreth motivit të kësaj vizite enigmatike, arsyet dhe qëllimi i saj.

A janë informuar institucionet eprore dhe a është marrë miratimi i tyre?

A është bërë në konsultim dhe a janë informuar partnerët tanë të NATO-s rreth kësaj vizite?

Kërkoj që informacioni të më vihet në dispozicion brenda një afati kohor prej 5 ditësh”, thuhet në kërkesën e Nokës drejtuar Presidentit Begaj”, shkruan Noka.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Riku: 01/06/2023 07:56

  O hipokrite sala eshte aleati me i madh i rames sot... thene kete kur dikush akuzon nje funksionar publik per dicka kunder interesit publik ky funksionar e ka shume te lehte te faktoje te kunderten dhe nepermjet zyrave perkatese per marredheniet me median... jo nepermjet mediave shqiptare me ptonarvte huaj... sa per foton 3 ore larg eshte beogradi per mjetin me te avashte te transportit qe kjo do zgjedhte... edhe nese ka qene ne beigrad e defaktorizon bollino ne kuader te interesit publik si lajm

  Përgjigju
 • naku: 31/05/2023 20:53

  kjo drejtuesja e ketij institucionit nuk eshte as shqiptare ku merret vesh se per ke punon?

  Përgjigju
  • Shqiponja: 31/05/2023 22:06

   Shqiptarët e Kosovës janë më shqiptarë sesa shumë prej idiotëve të dobishëm të Sali Idiotin dhe Nokës Udhbashin!

 • Fatosi-kosove: 31/05/2023 19:30

  Une kam pergjigje per fllamur noken, ska pse prêt nga presidenti, pra i mallkuar fllamur noka zonja Hyseni ishte ne Belgrade per ti marrur provat se ti ke qene spiun i udb-s gjate viteve 90, e per kete edhe une jam deshmitar i gjalle se ti ne kohen e pushtimit te kosoves nga serbia ke çene me qindra her ne vermice e ne Prizren ne takim me ish udbash te serbise, bashk me ty ishin edhe disa bythelepirs shqiptar nga kosova, njeri nga ta ishte kryetar i SPS-it serb ne Rahovec, por JO vetem ti shum her me Ty ishte edhe azem hajdari edhe pse ishte kryetar i shik-ut, prandaj nese dikush duhet vertet ta mbylli qenefin per kete rast je ti dhe kryekrimineli sali berisha.

  Përgjigju
 • Mico: 31/05/2023 17:36

  Moj zonja Liri po pse se mbydhni kete faqezi Saliun se u be gz i botes Po nuk e shikoni ju qe ky ka rrjedhur nga trute e kokes Nuk keni pak cip apo keni rrjedhur te gjithe si familje Beni dicka se na turperuat Shqiperin

  Përgjigju
 • 3D: 31/05/2023 16:06

  I vetmi pushtetarë në botë që ka bashkëpunu me nëntokën serbe edhe me Arkanin këte as politikan rusë nuk e kanë ba dhe pastaj herë- herë kanë dalë zëra nga Serbia dhe nga Salihu se gjoja janë kundërshtarë njeri tjetrin mashtrues i lirë pisi

  Përgjigju
  • Riku: 01/06/2023 08:00

   Fakt Rama eshte pushtetari i pare shqiptar qe ka shkuar ne serbi prej se di sa ishte 70 apo 90 vite... ha .... tani sala sala sala

 • Linda: 31/05/2023 16:01

  Flamur Noka kur harron birbilin ne shpi ben papagallin e Berishes ne parlament.Berisha shpif dhe do shpifi se kerkon te gjej ndonje deg te shpetoj po i mbyturi te mbyt dhe keta qe i shkojn nga mbrapa me vete do i mari sic e meritojn.

  Përgjigju
 • Rroku: 31/05/2023 15:40

  S është çudi pasi të dy këta janë puntor ordiner të UDB ,prej vitesh, dhe kam shoqnin atje qe ju gallxon

  Përgjigju
 • Dora d'istria: 31/05/2023 15:21

  O Sali Berisha ka hale e hale por ti je haleja me eren me te tmerrshme ne ruzull.Je suurrat i shemtuar je hajdut je vrases je je je e cnuk je

  Përgjigju
 • Teeej maloku: 31/05/2023 14:58

  Noka me G Class dhe Berisha.O Berish na rrujte Nok Nocin.Jetojm ne Europe.Asnji bon si ju.Ti e kupton dhe vete qe ke mor fund!Vetem me shpetu pasurite.Po me mire terhiqu se Rama sti prek as ty as Monalizes se I nxirrni hordhiqet!Hajde ne Gjermani futu me nai Puf....dhe shfrye are dug.Njof 1 ruse xhiro pare nga une

  Përgjigju
 • Bardhyl: 31/05/2023 13:42

  Nuk e kuptoj pse po habiteni me idiotizmat e tije,ai ka 28 vjet po kete pisllek ka bere duke i punuar mendja vetem te shpifja dhe vandalizmi gjera qe vetem te tilla gjera di vetem te beje,mjere ata qe akoma e besojn. Bardhyl

  Përgjigju
 • Tata: 31/05/2023 13:16

  Ky person duhet vare per ko....sh mbasi ligji nuk po vepron. Esht antishqiptari me i hapur dhe me i demshem per popullin. Cfar kerkon te beje me shpifjet e tij? Kush e ushqen kete gramafon te prishur?

  Përgjigju
 • Arbërori: 31/05/2023 12:56

  A jeni Shqiptarë apo jeni vetëm shqipfolës ju komentues, a jeni në Ngjarjet se çfar ështé duke ndodhë sot me Kosovën….? Ç ’far kerkon kjo në serbi në këtë situat, a nuk ështé kjo tradhëti e pastër që i bëhet Kosovës….?!!! Kosova sot ështé duke e mbrojtur edhe vet Shqipërin nga invasion serborus, sepse nese bie Kosova Shqipëri nuk do ket më o të verbuar qofshi

  Përgjigju
  • Riku: 01/06/2023 08:04

   Arberor komunistet jane specie qe meritojne halen ku jetojne e ku jetonin...

  • Cubi: 31/05/2023 18:38

   E po na mbyten keto lloj,qe po nuk eshte saliu nuk egziston bota. Po ku e di ky a ishte apo sishte ajo ne Beograd??????????????? Puna ja kerkon qe edhe te shkoj nuk behet qameti. Por faktet jan kokforta dhe te nxjerrin zbuluar. Sa per ata qe bashkpunojn me serbin ata dihen boterisht,se kush jan te gjith pran shqupit jan mbledhur. Kurse sa i perket kosoves edhe ajo ka nje sali te vogel dhe nuk ndegjon njeri. Eshte si puna e asaj qe thon mos e bej o trim po trimi perseri vazhdon ne te tijen.

  • Shqiponja: 31/05/2023 15:00

   Je më idiot se Sali idioti o "Arbëror"

  • dsnfjsdafnafd: 31/05/2023 14:02

   I verbuar je ti qe nuk di te dallosh lajmet e rreme nga ato te verteta... o kungull

  • besnik: 31/05/2023 13:49

   Ti vëlla mund të jesh shqipfolës, po shqiptar kurrësesi. Ndërro nickname se ofendon të gjithë pasardhësit e Arbërisë me komentet e tua.

 • Muzaka i Ri: 31/05/2023 12:39

  O shoq, pa pyesni nji here Paloken, cu be me kompanin e naftëth Thqiponja te Tritan Thehut. Tu cojne donji makine nafte atyre matan kufirit.

  Përgjigju
 • Fatosi-kosove: 31/05/2023 12:36

  Sali matufi zonja Hyseni nuk eshte pjelle e njejt si osmanka as shkine si fazlliq shkau qe ti e ke kshilltar spécial per siguri kombetare andaj jo vetem kjo zonje e nderuar por asnje nga ish ministrat kosovar qe kan sherbetor ne shqiperi nuk trpadhetojne kombin, zonja Hyseni eshte shkarkuar nga sherbetorja e vuqiqit por edheee juaja mender presednike osmanka pikrisht se nuk ishte pjell shkau, e ti vazhdo flliq çdo shqiptar qe nuk te voton sepse kshtu shqiptaret te urrejne edhe me shum.

  Përgjigju
 • Red&black: 31/05/2023 11:14

  SALIU QE SHITI DETIN & HIMAREN NA BEN "PATRIOTIN".

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 31/05/2023 11:09

  Sali krimineli qe leshon lot krokodili per Kosoven dhe qe akuzon Shqioerine se po bashkepunon me Serbine ishte vete ai qe i ka shitur nafte dhe ka furnizuar ushtrine e Milloshevicit me arme per te luftuar kunder UCK ne vitun 1999.

  Përgjigju
  • Mona: 31/05/2023 13:51

   Puna saliut si i mbyturi qe kapet per shkume me mujt me shpetu,sado te mundohet kurr nuk do te arrin,tashma eshtei vdekur nder te gjall

 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Spanja kërkon sot trofeun e katërt, Anglia historinë! Gjithçka duhet të dini për finalen e Europianit

Euro 2024/ Spanja kërkon sot trofeun e katërt, Anglia historinë! Gjithçka duhet të dini për finalen e Europianit