Situata në veri të Kosovës, Basha: Serbia kërkon destabilizim, Shqipëria të mos heshtë, nuk mund të tolerohen tanket në kufirin kosovar

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas situatës së krijuar në veri të Kosovës, ku avionët serbë janë fotografuar duke fluturuar në kufirin e Jarinjës. Basha shkruan se Serbia kërkon destabilizimin e Kosovës dhe gjithë rajonit për interesat e Vuçiç. Sipas Bashës, Shqipëria nuk duhet të heshtë ndaj kësaj situate, pasi tanket dhe avionët që futen në kufirin e Kosovës nuk mund të tolerohen.

"Po ndjek me shqetësim situatën e krijuar në veri të Kosovës, pas vendimit të drejtë dhe legjitim të qeverisë për vendosjen e reciprocitetit. Aktet kriminale të ndodhura në 24 orët e fundit të frymëzuara nga Beogradi zyrtar, synojnë destabilizimin e Kosovës dhe krejt rajonit për interesat politike të Aleksandër Vuçiç.

Shpreh mbështetjen e plotë dhe të fuqishme për qeverinë e Kosovës, institucionet e saj dhe të gjithë faktorin politik të angazhuar në përballimin e kësaj situate. Detyra e Shqipërisë, edhe si vend anëtar i NATO-s, nuk është të heshtë por të përdorë të gjithë mekanizmat e saj diplomatikë për të ndihmuar në zgjidhjen e kësaj situate. Nuk mund të tolerohen tanket dhe avionët ushtarakë që mësyjnë kufijtë e Kosovës, duke kërcënuar paqen dhe sigurinë e të gjithë rajonit", shkruan Basha.


Lajmi kryesor:

Kosovë/ Flakë e granata në një zyrë në Zubin Patok, qeveria pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë: Do ruajmë sigurinë në vend! Kurti nxjerr emrat e dy kriminelëve që po bllokojnë kufijtë në veri


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Thashethemet si viruset