Situata shqetësuese në Britani, regjistrohen 49,000 raste me COVID brenda një dite

Foto ilustruese

Shifrat e rasteve të reja me COVID në vendin në Britaninë e Madhe janë shqetësuese. Një ditë më parë u shënua një rekord i ri infektimesh me mbi 49 mijë raste ditore, shifra më e lartë që prej korrikut kur u shënua kulmi i infektimeve nga Delta me mbi 54 mijë raste.

Ndërkohë që numri i viktimave me koronavirus në Britani të Madhe është rritur në shkallën më të lartë prej muajit mars.

Autoriteti i Statistikave në këtë shtet ka raportuar se 223 persona kanë vdekur brenda 28 ditëve. Kjo ka qenë shifra më e lartë e viktimave brenda një dite, prej 9 marsit, kur janë regjistruar 231 viktima.

Shifra totale e viktimave në Britani ka shkuar në 138,852. Deri më tani, Qeveria britanike ka diskutuar pak për mundësinë e kthimit të masave kufizuese.

Në Britani masat si vendosja e detyrueshme e maskës në ambiente të brendshme, kërkesa për vaksinim, apo test negativ në koronavirus, janë shfuqizuar në muajin korrik.

Deri më tani, 79 për qind e popullatës prej 12 vjeç e tutje, janë imunizuar plotësisht kundër koronavirusit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Mësuesi pedofil u rikthye të jepte mësim, Zyra Arsimore Berat për Report Tv: Gjithçka sipas procedurave! Do marrim masa