Masakra në Beograd, si 13-vjeçari planifikoi vrasjen për 1 muaj me hartë e listën me 15 fëmijët që donte të vriste! I mituri e dinte që ligji serb nuk e dënonte prej moshës

BEOGRAD- 13-vjeçari, Kosta Keçmanovi i cili kreu masakrën me 9 të vrarë në një shkollë fillore në Beograd tashmë është enigmë. Ai do vijojë të mbesë enigmë për shokët e klasës që e panë të hynte në shkollë dhe të vriste, për familjen dhe për vendin e tij. Pse e bëri? Nga vijnë ‘demonët’ që i kanë pushtuar mendjen këtij adoleshenti nga jeta e qetë? Nëse të gjithë pyesin dhe askush nuk ka përgjigje. Ndoshta edhe Kosta nuk e ka.

Deri dje, trembëdhjetë vjeçari, i lindur në Beograd më 30 korrik 2009, ishte djali i borgjezisë më të mirë serbe: babai i tij Vladimir është një nga radiologët më të njohur në qytet, nëna e tij është shkencëtare dhe profesor i mikrobiologjisë. Nuk ka mungesë parash në shtëpi, as kënaqësi. Ai ndjek shkollën fillore më të njohur në kryeqytet, ajo është në qendër, në qoshe të hotelit Hitlon dhe tre nga tempulli i San Savës, kisha ortodokse më e famshme në Serbi. Kosta ka pasion edhe teatrin, u regjistrua në një kurs aktrimi ku zihej me të tjerët, por asgjë e veçantë, djaloshare. Ai studion shumë, është i mirë me numrat dhe merr pjesë në olimpiadat e matematikës, duke arritur të fitojë disa gara. Megjithatë, në klasë e quajnë budalla.

Një prind i njërit prej shokëve, pas masakrës, shkroi në Twitter se arsyeja e aktit të tij të çmendur është se ai ndihej i ngacmuar dhe ata emra në listën e vdekjeve do të ishin pikërisht ata që e kanë ofenduar apo lënë mënjanë muajt e fundit. Një version që vetë presidenti serb Aleksandar Vuçiq e ka mohuar, i shqetësuar nga rreziqet e imitimit.

E megjithatë duhet të ketë diçka të vërtetë, sepse vetë Kosta kishte kërkuar së fundmi të ndryshonte klasën dhe të përfshihej në VII/2.

 “Edhe atje, sidoqoftë, ai nuk u pranua kurrë nga të tjerët, e gjetën të çuditshëm, dhe ai donte të lëvizte përsëri dhe të shkonte në një klasë tjetër ku kishte tre shokë”, thonë ata që e njohin dhe japin intervista para hyrja e shkollës së masakrës . “Ata talleshin me të në klasë”.- u tha në shtyp.

E kanë bërë edhe një muaj më parë, kur Kosta çuditërisht ka dështuar në testin e historisë dhe mësuesi i e ka vlerësuar pak duke e cilësuar si të pamjaftueshme. Ka nga ata që në mesin e shokëve të tij do t'i gëzoheshin atij votimi.

“Iu desh një muaj për të planifikuar masakrën në detaje”, thonë policët serbë. "Ai vizatoi planin e shkollës dhe gjurmoi rrugën që duhej të merrte për të vrarë 15 shokë të klasës". Një muaj më parë është edhe hera e fundit që ata e panë atë në një nga poligonet e qitjes në Beograd. Dhe këtu vjen arma, faktori vendimtar në këtë histori të tmerrshme. Sepse Kosta, tashmë në moshën dymbëdhjetë vjeç, një vit më parë, u mor nga babai i tij Vladimir për të qëlluar me një kalibër 9 mm, të njëjtin kalibër me revolen që kishte në kasafortën në shtëpi dhe që e përdori dje.

Vladimiri, i ati i tij është një entuziast, zotëron armë, si shumë në Serbi, dhe ka një licencë të rregullt. Nga janari e deri më sot ai ka shkuar dy herë në poligon me djalin e tij. U stërvitën shumë, djali mësoi trajtimin, e godet objektivin me lehtësi.

Disa spekulojnë se, kur ai planifikoi masakrën, ai ishte në dijeni të ligjit serb që nuk i dënon ata nën moshën 14 vjeç. Ai do të kryejë një dënim për tre muaj në një klinikë neuro-psikiatrike. Megjithatë është arrestuar babai i tij, Vladimir Keçmanovi, i akuzuar për një krim që parashikon një dënim prej 12 vjetësh. Dihet pak për kundërshtimin ndaj tij. Me siguri ai do të duhet të shpjegojë pse Kosta kishte armën e tij.

Harta e shkollës e skicuar nga vrasësi

Lista me emrat e studentëve që Kosta kishte planifikuar të ekzekutonte 

Çfarë ndodhi në shkollën fillore në Beograd:

13-vjeçari i identifikuar si Kosta.K ka ekzekutuar sot me armë zjarri 9 persona në një shkollë fillore "Vladislav Ribnikar". Ai ka vrarë rojën dhe 8 nxënës të klasës. Kosta është student ekselent dhe fitues i olimpiadës së matematikës, ndërsa më herët ishte renditur në vendin e tretë në olimpiadën e historisë. Mediat aludojnë se ishte ky mllef që pati me mësuesen e historisë që e shtyu drejt aktit monstruoz.

Ai mori armën e zjarrit që e kishte i ati dhe qëlloi me breshëri plumbash rreth orës 08:00 kur zakonisht nis mësimi. Pasi i vrau ai u arrestua menjëherë nga policia serbe.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:53
Masakra në Beograd me 9 të vdekur, Qeveria serbe propozon reforma të reja pas ngjarjes së djeshme: Përgjegjësi penale që 12 vjeç

1683201227_sadhdth.JPG

Serbia por jo vetëm është ende e tronditur pas masakrës që ndodhi mëngjesin e djeshëm në një shkollë fillore në Beograd ku vdiqën 9 persona. Vuçiç sugjeroi që mosha e përgjegjësisë penale të ulet në 12 vjeç pas sulmit të së mërkurës dhe propozoi gjithashtu një sërë reformash të tjera, përfshirë kontroll i licencave të armëve të zjarrit dhe shtrëngim i rregullave se kush mund të lejohet në ushtrime qitjeje.

Në një fjalim televiziv dje presidenti Vuçiç tha se 13-vjeçari, i cili sipas ligjit serb nuk mund të mbajë përgjegjësi penale, do të dërgohet në një klinikë psikiatrike. Ai e cilësoi sulmin si ditën më të vështirë në kohët moderne të vendit.

“Serbia është e bashkuara në këtë dhimbje, që është më e madhe se çdo dhimbje tjetër që mbajmë mend. Është përgjegjësia jonë të gjejmë shkaqet, në mënyrë që diçka e ngjashme të mos ndodhë kurrë më”, tha presidenti.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Pendohet anëtari i bandës së Lushnjës, Artan Tafani zbardh 6 vrasje! 5 shpërthime me eksploziv! 3 vjedhje me dhunë, 3 tentativa për kryerje vrasje

Pendohet anëtari i bandës së Lushnjës, Artan Tafani zbardh 6 vrasje! 5 shpërthime me eksploziv! 3 vjedhje me dhunë, 3 tentativa për kryerje vrasje