Sjelljet raciste ndaj anglezëve, UEFA dënon dhe gjobit me shumë të majme Bullgarinë

Sjelljet raciste ndaj anglezëve, UEFA dënon dhe gjobit me shumë të majme Bullgarinë

UEFA ka publikuar sot vendimet për sjelljet raciste të tifozëve bullgar në ndeshjen që kjo e fundit luajti kundër Anglisë për kualifikueset e Europianit. Sipas UEFA federata bullgare e futbollit do të dënohet për katër arsye, sjelljet raciste, hedhja e objekteve në fushë, vërshëllimat ndaj himnit kundërshtar si dhe përsëritjet në ekranin e stadiumit.

Si rrjedhojë dy ndeshjet e tjera Bullgaria do ti luajë pa praninë e tifozëve. Gjithashtu federta bullgare është dënuar edhe me një gjobë të majme prej 75 mijë eurosh vetëm për sjelljet raciste, ndërkohë që 10 mijë euro të tjera jën për vërshëllimat ndaj himnit kundërshtar.

Pa u gjobitur nuk ka shpëtuar as federata angleze e futbollit e cila do të duhet të paguajë 5 mijë euro për shkak të vërshëllimave që tifozët bënë ndaj himnit kundërshtar.

 

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Trala zura nje gale: 30/10/2019 08:43

    Pse muk denohet Rurqia per presiomet ushtarake qe beri ne ndeshjet me Shqiperine ne Stamboll dhe me Francen ne Paris?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Vodhi llogari në Facebook dhe i thoshte familjarëve ‘jam sëmurë’, 28-vjeçari mashtroi për borxhin 25 mijë euro

Vodhi llogari në Facebook dhe i thoshte familjarëve ‘jam sëmurë’, 28-vjeçari mashtroi për borxhin 25 mijë euro