Skandal në 'French Open', Djokovic: Kosova është zemra e Serbisë, ndaleni dhunën

Skandal në 'French Open', Djokovic: Kosova është zemra e Serbisë, ndaleni dhunën

Novak Djokovic

Tenisti serb, Novak Djokovic ka dhënë një mesazh kundër Kosovës pas fitores në ndeshjen e parë të Grand Slamit “French Open”. Djokovic në raundin e parë triumfoi kundër Aleksandar Kovacevic 3:0 (6:3, 6:2, 7:6) në sete.

Pas duelit, serbi mori një stilolaps dhe në ekranin e kamerës shkroi mesazhin me përmbajtjen “Kosova është zemra e Serbisë! Ndaleni dhunën”. Kjo nuk është hera e parë që Djokovic përkrah gjëra të tilla që janë kundër Kosovës, e që pothuajse në çdo ndeshje sportive shfaqen nga tifozët serb.

Gjihçka vjen pas tensioneve të ditëve të fundit në veriun e Kosovës, me pjesën e popullsisë serbe që nuk lejon kryetarët e zgjedhur të komunave të futen në zyrë.

Në kanalet e komunikimit reagimet kundër tenistit ishin të shumta dhe shumë kërkuan skualifikimin e tij nga sporti i tenisit. Ai kritikohet për përhapjen e propagandës.

“Novak Djokovic duhet të ndalohet nga çdo aktivitet sportiv. Është shumë e rrezikshme ta lëmë atë të përhapë propagandë të rreme që çoi në vdekjen e mijëra shqiptarëve të Kosovës”, shkruhet mes të tjerave nga tifozët.

Mesazhi i Djokovic

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren