Skandal në Itali/ Në pranga mjeku, i dha ilaçe të gabuara dy pacientëve me COVID, që më pas humbën jetën

Skandal në Itali/ Në pranga mjeku, i dha ilaçe të gabuara dy pacientëve me COVID, që më pas humbën jetën

Një tjetër skandal në Itali, një mjek në spitalin e Brescias mësohet tu ketë dhënë qëllimisht ilaçe me efekt anestetik dhe bllokues neuromuskular pacientëve që vuanin nga Covid-19, duke shkaktuar vdekjen e dy prej tyre. Për këtë arsye, një mjek në urgjencën e një spitali në Brescia u arrestua nga karabinierët. Mjeku akuzohet për vrasje dhe për moment atij i është përcaktuar masa arrest shtëpiak.

Të dhënat datojnë në Marsin e kaluar, kur shpërtheu pandemia dhe numri i lartë i infeksioneve preku spitalet, duke shkaktuar tejmbushje të tyre. Karabinierët e Brescia, dy muaj pas ngjarjeve, duke mbledhur dhe përpunuar informacione në lidhje me mundësinë që vdekja e disa pacientëve, në dhomën e urgjencës së një spitali në provincë, ishte shkaktuar nga praktikat mjekësore të ndërmarra me vetëdije nga një mjek filluan hetimet. Pas hetimeve të zhvilluara u zbulua se shumë pacientë kishin pasur përkeqësim të ndjeshëm  dhe të papritur . Tre trupa u zhvarrosën që t'i nënshtroheshin autopsisë dhe hetimeve toksikologjike. Hetimet zbuluan, brenda indeve dhe organeve të njërit prej tyre, praninë e një ilaçi anestetik dhe relaksues të muskujve që përdoret zakonisht në procedurat e intubimit dhe qetësimit të pacientit, të cilat nëse përdoren jashtë
procedurave dhe dozave specifike, mund të çojë në vdekjen e pacientit . Për më tepër, në regjistrat mjekësorë të të ndjerit  nuk është shënuar përdorimi i  atyre ilaçeve nuk paraqitet, aq sa të ngrihet dyshimi se i dyshuari është gjithashtu përgjegjës për falsifikim të një dokumenti publik. 

/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

FOTO/ I mbushur me dëborë, “Allianz Arena” si kurrë më parë! Anulohet ndeshja e Bayern-it

FOTO/ I mbushur me dëborë, “Allianz Arena” si kurrë më parë! Anulohet ndeshja e Bayern-it