Skandal/ Vijojnë vonesat me fluturimet e Wizz Air, 4 nga 5 udhëtimet e mbrëmjes së sotme në Rinas janë me të paktën mbi dy orë vonesë

TIRANË- Nuk ka fund skandali me vonesat e udhëtimeve të Wizz Air. Nga kjo foto dallohet qartë se vetëm mbrëmjen e së premtes nga 5 udhëtimet e planifikuara kompania ka vonuar 4 prej tyre me më shumë se dy orë. Qindra udhëtarë kanë mbetur me orë të tëra në aeroportin e Tiranës.

Pavarësisht vonesave të herëpashershme, ndaj kompanisë Wizz Air nuk është marrë asnjë masë nga autoritetet vendase por qoftë edhe ato të mbërritjes. Udhëtarët shprehen gjithnjë të shqetësuar me shërbimet e kompanisë low cost, të cilat i cilësojnë shpesh skandaloze.

Në Aeroportin e Tiranës përgjatë vitit 2023 janë vonuar për më shumë se 3 orë 281 fluturime dhe 60% e vonesave janë të një kompanie të vetme Wizz Air Europë. Në 161 fluturime Wizz Air, me një diferencë shumë të madhe me të tjerat, ka lënë mijëra qytetarë vitin e kaluar të presin me orë të tëra për të marrë avionin, për të udhëtuar drejt destinacionit për ku kishin prerë biletën.Wizz air kishte probabilitetin më të keq të mundshëm, me koeficientin 26.8 fluturime me vonesa mbi 3 orë në 1000 të tilla.

Jo më larg se në muajin mars Report Tv raportoi se vitin e kaluar me mijëra qytetarë janë zvarritur në aeroportin e Rinasit në pritje të fluturimit që ju është shtyrë në momentin e fundit ose në rastin më të keq ju është anuluar nga Wizz Air.  Nga shifrat e siguruara rezultonte se nga 281 fluturime me mbi 3 orë vonesë, rekordin negativ e mban kompania Wizz Air.

E njëjta situatë rezulton edhe me shifrat e anulimeve të fluturimeve. Më shumë se 30% udhëtimeve të anuluara nga Rinasi i takonin Wizz Air. Kompania rezulton me shërbimin më të keq teksa ka lënë pa udhëtim qytetarët në 34 fluturime me një koeficient prej 5.7 udhëtime të dështuara në 1000 të tilla.

1717789161_wizzair.jpg

 

Fluturimet e Wizz-Air në Aeroportin e Tiranës 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 07:33
Fluturime me vonesa, anulime apo të humbura! Të drejtat tuaja! Ja sa kompensim fluturimi mund të merrni?

1717825384_wis.jpg

Udhëtimet me kompaninë e fluturimeve Wizz Air vijojnë të jenë problematike, duke lënë nëpër aeroporte pasagjerët. Shqiptarja.com sjell rregulloren e (KE) Nr. 261/2004 e Parlamentit Evropian dhe e Këshillit e cila ka caktuar të drejtën për dëmshpërblim financiar në rast të vonesave ose problemeve. 

Kompensimet e fluturimit lëshohen në vlerë prej 250 €, 400 € ose 600 €. Ato  varen nga distanca e fluturimit – sa më i gjatë të jetë fluturimi, aq më i madh është kompensimi.

Vonesa
Kështu nëse keni mbërritur në destinacionin tuaj përfundimtar me një vonesë prej më shumë se 3 orësh, përveç nëse vonesa ishte për shkak të rrethanave të jashtëzakonshme, ju keni të drejtë:

-Rimbursimi i biletës tuaj dhe, nëse keni një fluturim lidhës, një fluturim kthimi në aeroportin e nisjes sa më shpejt që të jetë e mundur;
-ri-drejtimi për në destinacionin tuaj përfundimtar në rastin më të parë; ose
-ri-drejtimi në një datë të mëvonshme sipas volitshmërisë suaj në kushte të krahasueshme transporti, në varësi të disponueshmërisë së vendeve.
Asistencë
vakte dhe pije;
akomodimi dhe transporti për në/nga aeroporti nëse është e nevojshme;
dy telefonata, faks ose email pa pagesë.

Anullim
Nëse fluturimi juaj fillestar është anulluar dhe linja juaj ajrore ju ka ridrejtuar në destinacionin tuaj përfundimtar me vonesë ose nuk keni arritur të përfundoni udhëtimin, ju keni të drejtë:

Të paktën 14 ditë përpara kohës së planifikuar të nisjes;

ndërmjet 14 dhe 7 ditëve përpara, dhe ofroi një fluturim alternativ që u nis jo më shumë se 2 orë më herët se fluturimi origjinal dhe mbërriti më pak se 4 orë pas kohës së planifikuar të mbërritjes;

më pak se 7 ditë përpara dhe ofroi një fluturim alternativ që u nis jo më shumë se 1 orë më herët se fluturimi origjinal dhe mbërriti më pak se 2 orë pas kohës së planifikuar të mbërritjes;

ajo nuk do të jetë e detyruar të paguajë asnjë kompensim.

Nëse linja ajrore mund të sigurojë prova se anulimi është rezultat i rrethanave të jashtëzakonshme, ajo nuk do të jetë e detyruar të paguajë asnjë kompensim. Rrethanat e jashtëzakonshme mund të përfshijnë mot të keq, greva, trazira politike, akte terrorizmi dhe rreziqe sigurie ndër të tjera.

Downgrade
Nëse jeni të zbritur nga klasi (vendosur në një klasë më të ulët se ajo që keni rezervuar fillimisht), ju keni të drejtë të rimbursoni një përqindje të çmimit të biletës tuaj, në varësi të distancës së fluturimit si më poshtë:

30% – fluturime prej 1500 km ose më pak;

50% – fluturime brenda ECAA prej më shumë se 1,500 km (përveç fluturimeve ndërmjet ECAA dhe departamenteve franceze jashtë shtetit), dhe të gjitha fluturimet e tjera ndërmjet 1,500 dhe 3,500 km;

75% – fluturime që nuk bien nën 1 ose 2, duke përfshirë fluturimet midis ECAA dhe departamenteve franceze jashtë shtetit.

Ju mund të kërkoni rimbursim vetëm për fluturimin që është reduktuar (jo për të gjithë udhëtimin, në rast se keni pasur fluturime lidhëse).

Refuzimi i hipjes
Nëse jeni paraqitur në kohë për check-in me një rezervim të vlefshëm fluturimi dhe dokumente udhëtimi dhe ju është refuzuar hipja, mund të keni të drejtë:

Fluturime tranzit të humbura
Nëse keni humbur fluturimin tuaj tranzit për shkak të një vonese dhe koha e mbërritjes në destinacionin tuaj përfundimtar tejkalon kohën e planifikuar të mbërritjes së fluturimit të rezervuar fillimisht për më shumë se tre orë, ju keni të drejtë për kompensim.

Megjithatë, kjo vlen vetëm për fluturimet me lidhje direkte, d.m.th. fluturimet tuaja janë nën të njëjtën referencë rezervimi. Me kusht që të keni bileta të veçanta fluturimi me transportues të ndryshëm ajror që operojnë, nuk do të mund të kërkoni kompensim. /theflyassist.com/

G.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ton Ton T: 08/06/2024 21:04

  Po te dini te drejtat dhe mbushni formularin e enkeses, ju rimbursojne jo vetem pagesen e fluturimit por dhe te tjera varet sa vonesa keni pasur. Un dy here nga Londra ne Tirane me vonese mbi 3 ore kam mare 400 euro demshperblim ne te dyja rastet

  Përgjigju
 • AltinTop: 08/06/2024 18:21

  Edhe kto kompanite ajrore njelloj si politikanet tane…asnje nuk i duam por i votojme sa here ka zgjedhje…

  Përgjigju
 • Uuuu: 08/06/2024 09:46

  Mire keto vonesat por keta nuk te japin edhe nje got uje ne bord, hungarez cfare prisni.

  Përgjigju
  • Or tej: 08/06/2024 20:48

   Kushton bileta e avionit sa e taksistit qe edhe ai nuk te jep uje por vetem ere kundermuese djersesh or teeeejjjjj

 • Dori: 08/06/2024 08:24

  Falimentoi Albawings dhe asnje qindarke nuk ktheu.Nuk ke ku ankohesh sepse jan gjith te korruptuar duke filluar nga ato qe japin licenca.Bejn komisione antikorrupsion kot nderkoh qe jan vet kokat e korrupsionit.Turp

  Përgjigju
 • poli: 08/06/2024 02:04

  rrini urte se po ju iken fare....

  Përgjigju
 • Sara: 07/06/2024 23:06

  Normalisht shteti duhet te nderhyj deri ne pezullimin e licences por duke patur parasysh qe jetojm ne nje shtet te kapur nga mafia,populli e ha gjithmon

  Përgjigju
  • Eri: 08/06/2024 07:29

   O shoqe ! Po nuk te pelqen mos fluturo me ate kompani , po qe se ndihesh e abuzuar Shko ne gjykate ! Ne komunizem i bente shteti te gjitha ! Demokraci e liberalizem , ke zgjedhje sa te duash ! Plonci eshte i lire .

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

U dhunua dhe u la në rrugë, flet fqinj i 42- vjeçarit: Këto ditë se kam parë! S'punonte në Tiranë

U dhunua dhe u la në rrugë, flet fqinj i 42- vjeçarit: Këto ditë se kam parë! S'punonte në Tiranë