Skandali i 'PartyGate' në Britani/ Johnson dërgohet në hetim pas thyerjes së rregullave të COVID-19! Zyrtarët britanikë festa në një rezidencë në provincë

Skandali i 'PartyGate' në Britani/ Johnson dërgohet në hetim pas thyerjes së rregullave të COVID-19! Zyrtarët britanikë festa në një rezidencë në provincë

Fotoja që zbuloi festat e çmendura të Boris Johnsonit gjatë pandemisë

BRITANI E MADHE- Ish-kryeministri britanik Boris Johnson  është dërguar në polici nga Zyra e Kabinetit të qeverisë mbi akuzat e reja lidhur me thyerjen e rregullave gjatë pandemisë COVID- 19.

Zyra e Kabinetit, e cila është përgjegjëse për mbikëqyrjen e funksionimit të qeverisë, tha se kishte bërë një referim te dy forcat e policisë rajonale bazuar në informacionin e zbuluar gjatë përgatitjes së parashtresave për një hetim publik mbi pandeminë.

“Informacionet dolën në dritë gjatë procesit të përgatitjes së provave për paraqitje në hetimin për COVID. Ai u identifikua si pjesë e shqyrtimit normal të zbulimit të dokumenteve potencialisht të rëndësishme që po ndërmerrte ekipi ligjor për dëshmitarët hetimor, "tha një zëdhënës.

Në përputhje me detyrimet në kodin e shërbimit civil, ky material u ka kaluar autoriteteve përkatëse dhe tashmë është çështje e tyre”.- thuhet në njoftimin e Zyrës së Kabinetit.

Provat e reja lidhur me këtë çështje u publikuan në gazetën The Times. Në botim thuhej se në ditarët e ministrive u evidentuan vizitat e miqve në Chequers, një rezidencë në provincë e cila vihej në dispozicion të zyrtarëve të qeverisë në detyrë gjatë pandemisë.

Artikulli i Times citoi gjithashtu ekipin e Johnson që e quajti referimin një "përpjekje qartësisht të motivuar politikisht për të prodhuar diçka nga asgjëja".

Johnson është gjobitur më parë nga policia për pjesëmarrjen në një ngjarje për të festuar ditëlindjen e tij në Downing Street në qershor 2020, duke e bërë atë kryeministrin e parë që zbulohet se ka shkelur ligjin gjatë kohës që ishte në detyrë.

Po çfarë ishte skandali i PartyGate që i mori ‘kalanë nga brenda’ Boris Johnsonit?

Shthurje dhe party i çmendur ka qenë kryefjala e ‘PartyGate’ ku partia konservatore gjatë periudhës së pandemisë, kishte disa vende ku jo vetëm që nuk zbatonin rregullat, por madje i thyenin me vetëdije të plotë. Festat zhvilloheshin nëpër vila, ku akomodoheshin dhe festonin deri në orët e para të mëngjesit, ndërkohë që askush tjetër për shkak të masave drastike të COVID nuk guxonte të dilte nga shtëpia. Partia Laboriste e cilësoi si një super skandal, por edhe partia e tij, deputetët e së cilës e bënë të jepte llogari me anë të një mocioni mosbesimi.

Lideri britanik, Boris Johnson, ka dhënë dorëheqjen si kryetar i partisë konsrvatroe në Londër, si pasojë e presionit të kabinetit qeveritar. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Seanca në Kushtetuese për mandatin e Xhaçkës, Bardhi: Anëtarë e këtij institucioni duhet të ngrihen në lartësinë e duhur për të dhënë vendimin

Seanca në Kushtetuese për mandatin e Xhaçkës, Bardhi: Anëtarë e këtij institucioni duhet të ngrihen në lartësinë e duhur për të dhënë vendimin