Skandali në qeverinë e Macron, ministrja e re akuzohet për përdhunimin e një gruaje! Ushtronte profesionin e gjinekologes

Skandali në qeverinë e Macron, ministrja e re akuzohet për përdhunimin e një gruaje! Ushtronte profesionin e gjinekologes

Ministrja e re, Chrysoula Zacharopoulou

Një hetim i ngritur nga prokurorët francezë kanë zbuluar skandalin e një ministreje të re të emëruar në rishtazi në qeverinë e Emanuel Macron.

Akuzat për përdhunim datojnë në kohën kur ministrja, Chrysoula Zacharopoulou e cila tani është sekretare e shtetit për zhvillimin, Frankofoninë dhe partneritetet ndërkombëtare, punonte ende si gjinekologe, sipas revistës franceze Marianne.

Një ankesë u bë më 25 maj dhe hetimi u hap dy ditë më vonë, thanë prokurorët. Ankesa e dytë është bërë më 16 qershor.

Zacharopoulou, 46 vjeç, lindur në Greqi, iu bashkua qeverisë së kryeministres Elisabeth Borne në maj, duke qenë anëtare e Parlamentit Evropian për tre vitet e mëparshme. Ajo i raporton Ministres së Jashtme Catherine Colonna.

Ajo fitoi rëndësi në vitin 2015 duke bërë fushatë për ndërgjegjësimin më të madh të publikut për endometriozën së bashku me aktoren Julie Gayet, e cila këtë vit u martua me ish-presidentin francez, Francois Hollande.

Zacharopoulou ishte i përfshirë fuqishëm në përpjekjet e OKB-së për përhapjen e vaksinës së koronavirusit COVAX dhe ka folur në favor të të drejtave riprodhuese të grave.

Këto nuk janë akuzat e para për përdhunim që vënë në hije qeverinë e Macron dhe vijnë në një kohë vështirësish politike për presidentin, pasi ai nuk arriti të mbajë shumicën në zgjedhjet parlamentare. Prokurorët hetuan ministrin e Brendshëm Gerald Darmanin mbi një akuzë për përdhunim të paraqitur në vitin 2017. Ai mohoi çdo keqbërje dhe prokurorët në janar kërkuan që çështja të pushohej. Ministri i Solidaritetit Damien Abad ishte gjithashtu objektivi i akuzave për përdhunim në një polemikë që shpërtheu muajin e kaluar, por prokurorët francezë kanë thënë se aktualisht nuk po hapin një hetim.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Orban: BE të anashkalojë çdo vendim për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Ukrainës

Orban: BE të anashkalojë çdo vendim për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Ukrainës