Skandali në SHBA me dokumentetet 'Top Secret', ish zv/ presidenti Mike Pence flet për herë të parë pasi u zbulua: Nuk isha në dijeni, por mbaj përgjegjësi të plotë për to

Skandali në SHBA me dokumentetet 'Top Secret', ish zv/ presidenti Mike Pence flet për herë të parë pasi u zbulua: Nuk isha në dijeni, por mbaj përgjegjësi të plotë për to

Mike Pence

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence tha se nuk kishte qenë në dijeni se dokumentet e klasifikuara ishin në shtëpinë e tij në Indiana dhe mori “përgjegjësinë e plotë” për shkeljen e sigurisë.

Pence, duke folur në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës në Miami, deklaroi se u krye një rishikim i të dhënave të tij personale, pasi u gjetën dokumente të klasifikuara në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në Delaware, raporton Reuters.

“Gjatë rrugës ne përcaktuam se kishte një numër të vogël dokumentesh të shënuara të klasifikuara, të ndërthurura në letrat e mia personale,” theksoi ai.

“Më lejoni të jem i qartë: ato dokumente të klasifikuara nuk duhet të ishin në rezidencën time personale. Janë bërë gabime dhe unë marr përgjegjësinë e plotë”, shtoi Pence.

Rreth 300 dokumente të klasifikuara janë gjetur në banesën e Mike Pence, në Indiana. Shtëpia e Bardhë, ka refuzuar ta komentojë ngjarjen.

Ky lajm vjen fill pas skandaleve të një pasnjëshmë në SHBA. Vetëm pak kohë më parë dokumente top secret u gjetën në një rezidencë në Florida të ish presidentit Trump gjatë kohës që kishte përfunduar postin e ekzekutivit. E njëjta gjë ndodhi edhe me Presidentin Biden, kur ky i fundit ishte zv. president gjatë kohës së Barack Obamës. Gjatë kontrolleve janë gjetur 3 herë dokumente të këtij format në zyrë e banesat e tij.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli