Sofie, protesta kundër emërimit e Ivan Geshev si Prokuror i Përgjithshëm i Bullgarisë

Sofie, protesta kundër emërimit e Ivan Geshev si Prokuror i Përgjithshëm i Bullgarisë

Mijra njerëz dolën në rrugët e kryeqytetit bullgar Sofje për të protestuar kundër emërimit e Ivan Geshev në postin e Prokurorit të Përgjithshëm të Bullgarisë.

Demonstruesit u mblodhën fillimisht para Gjykatës së Drejtësisë në Sofje, duke mbajtur parulla kundër, të cilin e akuzojnë si të lidhur me mafian dhe kanë kërkuar dorëheqjen e tij.

"Ne kemi një kauboj në qytet. Ata po propozojnë një kauboj në postin e Prokurorit të Përgjithshëm të Bullgarisë" tha Velislav Velichkov, kreu i organizatës "Drejtësi për të gjithë" që organizoi protestën.

Protestuesit më vonë marshuan nëpër qytet drejt Sheshit të Pavarësisë së Sofjes.

Geshev aktualisht është kandidati i vetëm për postin e Prokurorit të Përgjithshëm.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit