Sot e shkarkoi në Kuvend e pasardhësin do ta zgjedhë Këshilli Kombëtar, por a e zëvendëson dot Berisha Alibeajn? Ja çfarë thotë Rregullorja e Kuvendit

Sot e shkarkoi në Kuvend e pasardhësin do ta zgjedhë Këshilli Kombëtar, por a e zëvendëson dot Berisha Alibeajn? Ja çfarë thotë Rregullorja e Kuvendit

Sali Berisha e mbajti fjalën. Ashtu siç ia kishte ‘premtuar’ e shkarkoi Enkelejd Alibeajn nga pozicioni i kryetarit të grupit parlamentar të PD.  Kuvendi i mbledhur prej tij sot pasi konstatoi vakancën e këtij pozicioni vendosi zgjedhjen e kryetarit të ri me votim nga Këshilli i ri Kombëtar.

Por teksa në Statutin e ri të PD sipas Komisionit të Rithemelimit përcaktohet që kryetari i grupit parlamentar do të zgjidhet nga Këshilli, në rregulloren e Kuvendit të Shqipërisë ka një mënyrë tjetër se si zgjidhet kryetari i grupit parlamentar.

Grupi Parlamentar nuk është institucion partiak por institucion i Kuvendit të Shqipërisë.  Në nenin 16 të rregullores së Kuvendit përcaktohet se janë deputetët ata që zgjedhin kryesinë e grupit ku bën pjesë dhe kryetari.

Duke qenë se Berisha ka vetëm 15 deputetë demokratë, me Ina Zhupën dhe Kasem Mahmutaj që ende nuk e kanë përcaktuar qartë anësinë, dhe janë 37 deputetë që nuk i binden urdhrave të tij, do të ishte e vështirë të zgjidhej një kryetar grupi nga deputetët që mbështesin sot Berishën.

Neni 16 i Rregullores së Kuvendit

Çdo grup parlamentar, në mbledhjen e tij të parë, zgjedh kryesinë e tij. Kryesia e grupit përbëhet nga kryetari, zëvendëskryetari, sekretari dhe/ose zëdhënësi. Në mungesë të kryetarit të grupit, ai përfaqësohet nga zëvendëskryetari.

Për zgjedhjen e kryesisë, si dhe për çdo ndryshim të mëvonshëm të përbërjes së grupeve parlamentare ose kryesive të tyre, vihet në dijeni Kryetari i Kuvendit.

Kryetari i Kuvendit zhvillon takim me kryetarët e grupeve parlamentare me qëllim përcaktimin e vendeve të grupeve parlamentare në sallën e Kuvendit. Vendet e deputetëve të secilit grup parlamentar përcaktohen nga kryetari i secilit grup.

Grupet parlamentare miratojnë rregulloren e brendshme të organizimit të tyre


Lajmi kryesor:

'Rithemelimi' mbledh Kuvendin! Berisha rrëzohet teksa merr fjalën! Braktiset nga shumica e deputetëve të PD! Ndryshime statutore, më 22 maj zgjidhet kryetari i ri i partisë! Shkarkohet Alibeaj


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Ky është propozimi më i dështuar...pasi nxori unazën, vajza ia fut shpullë të dashurit (VIDEO)

VIDEO/ Ky është propozimi më i dështuar...pasi nxori unazën, vajza ia fut shpullë të dashurit (VIDEO)