Fitoi zgjedhjet 1 muaj më parë, me 235 vota pro votëbesohet në Parlamentin e Italisë qeveria e koalicionit të djathtë

Fitoi zgjedhjet 1 muaj më parë, me 235 vota pro votëbesohet në Parlamentin e Italisë qeveria e koalicionit të djathtë

Giorgia Meloni

ITALI- Pas betimit në Presidencë dhe takimit me Mario Draghit hapi i fundit i marrjes së detyrës së kryeministres Giorgia Meloni ishte të merrte votëbesimin  e Dhomës së Deputetëve në Parlament.

Me 235 vota pro, 154 kundër dhe 5 abstenim Qeveria e ekstremit të djathtë mori dritën jeshile nga Dhoma e Deputëtëve.

Në një postim në Twitter kryeministrja e sapo zgjedhur e Italisë Meloni falënderoi të gjitha forcat politike ndërsa theksoi se duhet një ringjallje e Italisë. Kryeministrja tha se nesër do të votohet në Senat duke arrirë kështu një hap tjetër të rëndësishëm.

"Qeveria fiton besimin në dhomë. Falënderoj të gjitha forcat politike që dëgjuan linjat programore që ekzekutivi synon të zbatojë për të ringjallur Italinë. Nesër do të jem në Senat për një tjetër hap të rëndësishëm. Kursi është tërhequr! Le të shkojmë përpara". shkruan kryeministrja, Giorgia Meloni.

“Solemniteti i këtij vendi është i tillë sa nuk kam mundur të ndërhyj pa emocion dhe respekt, pavarësisht sa e kam vizituar. Sot është edhe më e vërtetë”- kështu nisi fjalimi i Giorgia Melonit në sallë, i cili foli për një moment të madh përgjegjësie për të gjithë dhe falënderoi paraprakisht të gjithë të pranishmit, për të besimit, me një përmendje të veçantë për presidentin Sergio Mattarella "për këshillat e tij të çmuara".

“Sigurisht që nuk na mungon guximi për sfidat”. Kjo ishte deklarata e Giorgia Melonit, duke folur për zgjedhjet e vështira që e presin qeverinë, pasi kujtoi se “anomalia italiane” është kapërcyer dhe se më në fund ka një “përfaqësues të mazhorancës që u largua nga vota”.

Ajo tha se shpresonte për një marrëdhënie korrekte me opozitën, "që dinë të dëgjojnë zërin e tyre pa pasur nevojë për ndihmë të jashtme", duke iu referuar fjalëve të shprehura nga ministri francez, i cili edhe para marrjes së detyrës kishte folur për një "vigjilencë mbi Italinë”.

Një çështje  e menjëhershme që kërkon zgjidhje është ajo e energjisë. Meloni, duke vënë menjëherë një pikë tjetër për politikën e jashtme, vuri në dukje se "dorëzimi ndaj shantazhit të Putinit do ta përkeqësonte problemin".

"Liria ka një kosto. Italia do të vazhdojë të jetë një partner i popullit trim ukrainas që kundërshton agresionin e Rusisë", jo vetëm "sepse ne nuk mund ta pranojmë luftën, por edhe sepse është mënyra më e mirë për të mbrojtur interesin tonë kombëtar".

Më pas ajo kujtoi se Italia është një vend që për shkak të karakteristikave të saj fizike dhe gjeografike, mund të investojë më shumë në energjinë e rinovueshme, duke ulur kështu varësinë e saj nga jashtë.

Por rritja e faturave është problem i menjëhershëm dhe jo perspektiv. Dhe për këtë arsye “do të jetë e nevojshme të ruhen dhe forcohen masat për mbështetjen e familjeve dhe bizneseve, përfshirë edhe atë të karburantit”.

Meloni pranoi se ky është një “angazhim financiar imponues, i cili do të thajë një pjesë të madhe të burimeve në dispozicion dhe do të na detyrojë të shtyjmë masat e tjera që do të donim të kishim nisur tashmë në ligjin e ardhshëm të buxhetit”.

Për herë të parë Italia ka në krye të qeverisë një grua, e cila do të udhëheq për katër vite qeverinë italiane falë koalicionit me ish-kryeministri Silvio Berlusconi i Forza Italia dhe Matteo Salvini nga Lega. Ministër i Jashtëm dhe zëvendëskryeministër do të jetë euro-politikani Antonio Tajani nga partia konservatore Forza Italia (FI). Ministër i Ekonomisë do të jetë Giancarlo Giorgetti nga partia e së djathtës nacionale Lega. Giorgetti ishte gjithashtu edhe në qeverinë e paraardhësit të Melonit, Mario Draghi. Giorgetti konsiderohet si i moderuar dhe përfaqësues pro europian i Legas. Kryetari i Legas Matteo Salvini do të jetë ministër i Infrastrukturës dhe zëvendëskryeministër ashtu si edhe Tajani.

Ditën e nesërme do të votohet Senati, ku do të flasë edhe ish kryeministri Silvio Berlusconi në orën 13:00. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:50
Qeveria e Melonit merr votëbesimin nga Dhoma e Deputetëve, pritet nga Senati

1666723884_jjj.JPG

Qeveria e re e Melonit ka marrë dritën jeshile nga Dhoma Ekzekutive. Meloni fitoi besimin e Dhomës së Deputetëve me 235 vota pro dhe 154 vota kundër. Në votim pati 5 vota abstenim.

Ora 11:57
Meloni flet në Dhomën e Deputetëve, falënderon Presidentin dhe Draghin: Sa vlerësim të jesh e para grua

Kryeministrja Meloni është duke mbajtur në këto momente fjalimin e saj të besimit në sallën e Dhomës së Deputetëve.

 “Solemniteti i këtij vendi është i tillë që nuk kam mundur të ndërhyj kurrë pa emocion dhe respekt, pavarësisht sa e kam vizituar. Sot është edhe më e vërtetë”.

Kështu nisi fjala e Giorgia Melonit në sallë, e cila foli për një moment të madh përgjegjësie për të gjithë dhe që falënderoi paraprakisht të gjithë të pranishmit, “pavarësisht zgjedhjes që do të bëjë secili prej deputetëve”.  Ajo falënderoi edhe presidentin Mattarella “për këshillat e tij të çmuara".

Meloni foli për afatet e ngushta për formimin e qeverisë, duke pretenduar unitetin e qendrës së djathtë dhe duke theksuar se si Italia nuk mund të humbasë kohë në situatën aktuale ekonomike. Kryeministri i drejtoi gjithashtu një mendim të përzemërt Mario Draghit për dorëzimin.

Dhe ajo vuri në dukje emocionin “të qenit gruaja e parë që drejton qeverinë e këtij vendi”.

"Kur mendoj për këtë - tha ajo - mendoj për të gjitha gratë që e kanë të vështirë të shohin talentin e tyre të njohur ose lodhjen e tyre të përditshme. Por mendoj edhe për të gjithë ata që ndërtuan shkallët që më lejuan të ngjisja këtu”. Nuk i përmend me mbiemër, por me emër: Cristina, Rosalie, Maria. Por edhe Oriana, Nilde, Samanta e shumë të tjera.

A.M./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Policia Rrugore e Tiranës: Javën që lamë pas 16 shoferë u arrestuan, mbi 12 mijë gjoba dhe 12 automjete të bllokuara

Policia Rrugore e Tiranës: Javën që lamë pas 16 shoferë u arrestuan, mbi 12 mijë gjoba dhe 12 automjete të bllokuara