‘Sovraniteti’ i Tajvanit i bën thirrje Kinës të ndalojë ‘aventurizmin ushtarak’ mes presioneve në rritje nga Pekini

Presidentja e Tajvanit Tsai ing-wen

Presidentja e Tajvanit Tsai ing-wen

Edhe pse Kina pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë të pavarur dhe tërësisht në formë demokratike sërish pretendon se Tajvani është pjesë e pandashme nga territori i saj.

Zhvillimet e fundit kanë treguar se Pekini ka rritur presionet ushtarake dhe diplomatike në Tajvan pas ‘kryeneçësisë’ nga ky i fundit dhe përpjekjet e SHBA-ve për të ndërhyrë në zonë. Si rrjedhojë, Presidentja e Tajvanit i ka kërkuar Kinës që të frenojë ‘aventurizmin e saj ushtarak’ ndërsa tensionet mes dy palëve arrijnë nivelin më të lartë ndër vite.

Pekini ka rritur presionin ushtarak dhe diplomatik mbi Tajvanin që kur Tsai Ing-wen erdhi në pushtet në vitin 2016, pasi ajo kundërshton qëndrimin se ishulli është territor kinez. Kina pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i saj dhe në mënyrë graduale në një koherencë dy vjeçare ka rritur presionin ushtarak dhe diplomatik për të pohuar pretendimet e saj për sovranitet.

"Ne duhet t'u kujtojmë autoriteteve të Pekinit që të mos e keq vlerësojnë situatën dhe të parandalojnë zgjerimin e brendshëm të 'aventurizmit ushtarak'," tha Tsai të shtunën në fjalimin e saj të Vitit të Ri.

Avionët luftarakë kinezë kanë kryer një numër historikisht të lartë inkursionesh në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit në muajt e fundit. Tsai shtoi se autoritetet në Pekin "duhet të ndalojnë përhapjen e aventurizmit ushtarak brenda radhëve të tyre".

“Përdorimi i mjeteve ushtarake nuk është absolutisht një opsion për zgjidhjen e dallimeve midis dy palëve tona”.

Ajo tha se për të lehtësuar tensionin në rajon, si Taipei dhe Pekini duhet "të punojnë shumë për t'u kujdesur për jetesën e njerëzve dhe për të qetësuar zemrat e njerëzve" në mënyrë që të gjejnë zgjidhje paqësore për problemet së bashku.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Jo vetëm holandezët, përplasje me policinë edhe tifozët e Romës