SPAK ia kaloi si kompetencë Prokurorisë dosjen e 21 janarit, familjarët e 4 të vrarëve e ankimojnë në GJKKO

SPAK ia kaloi si kompetencë Prokurorisë dosjen e 21 janarit, familjarët e 4 të vrarëve e ankimojnë në GJKKO

Homazhet për viktimat e 21 janarit

Familjaret e 21 Janarit animojnë në GJKKO vendimin e SPAK qe ia dërgoj për kompetencë ne prokurorinë e Tiranës kallëzimin e tyre. Kërkesa do të shqyrtohet në dhome këshillimi më 29 Mars nga gjyqtarja Elsa Ulliri. Gazetarja e Report tv, Keti Banushi siguron shkresën qe u është dërguar familjareve te viktimave. 

Kujtojmë se për 21 janarin familjarët kanë kërkuar që dosja të merret në dorë nga SPAK, sepse nuk kanë besim të Prokuroria e Tiranës, mirëpo Prokuroria e Posaçme ka shpallur moskompentencë, jo vetëm për padinë e tyre të depozituar më 16 shkurt, por edhe atë të bërë nga Ministria e Drejtësisë dhe Partia Socialiste për 21 janarin. Kreu i SPAK, Dumani ka deklaruar se SPAK është një pritje se çfarë do të dalë nga hetimet e Prokurorisë së Tiranës, për të marrë ndërmarrë hapa të mëtejshëm. Ai thekson se në rast se nga hetimet do të konstatohet ekzistenca e ndonjë vepre penale apo subjekt në kompetencë hetimi, atëherë dosja do të merret në dorë nga vetë SPAK, siç ata kërkojnë.

Këto padi të reja erdhën si rezultat të një audio përgjimi të pretenduar, që xhaxhai i Aleks Nikës, Mark Nika ka thënë se ia ka dhënë gazetarit, ku sipas tyre rezultojnë të dhëna të reja si dhe fjalë konkrete të të kallëzuarit Ndrea Prendi gjatë zhvillimit të kësaj ngjarje dhe del në pah më së miri dhënia e urdhrave për të shtënë me armë zjarri ndaj protestuesve, urdhra të cilët nisin nga persona të tjerë, funksionarë të lartë shtetërorë, siç janë të kallëzuarit e tjerë, ish-kryeministri Sali Berisha dhe ish-ministri i Brendshëm Lulzim Basha. Kjo audio-kasetë sipas një investigimi të publikuar nga Shqiptarja.com nuk është akoma në duart e hetuesve, pra të drejtësisë.

Ankimimi i vendimit të SPAK nga familjarët e 4 të vrarëve

G.MO/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

U njoftuan për të shtëna me armë, policia mbërrin në Ishull Lezhë, gjen vetëm 2 makina të përplasura

U njoftuan për të shtëna me armë, policia mbërrin në Ishull Lezhë, gjen vetëm 2 makina të përplasura