SPAK marrëveshje me EUROPOL për gjurmimin e grupeve kriminale shqiptare, Soreca: Hap i rëndësishëm

SPAK marrëveshje me EUROPOL për gjurmimin e grupeve kriminale shqiptare, Soreca: Hap i rëndësishëm

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca e ka cilësuar një hap të rëndësishëm marrëveshjen e nënshkruar mes EUROPOL, SPAK dhe Policisë së Shtetit për gjurmimin e grupeve kriminale shqiptare që veprojnë jashtë vendit. Soreca thekson se lufta kundër krimit dhe korrupsionit është një prioritet për vendin tonë për tu anëtarësuar në BE.

"Marrëveshja e sotme mes SPAK dhe Policisë së Shtetit për t'u lidhur me Europol. Rrjeti i sigurt i informacionit (SIENA) është një hap i rëndësishëm përpara në bashkëpunimin operacional mes forcave policore të Shqipërisë dhe të Shteteve Anëtare të BE-së. Lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit është një prioritet kyç për BE-në dhe për Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit", shkruan Soreca.


Lajmi kryesor:

SPAK akses në EUROPOL, në ‘filtër’ grupet kriminale shqiptare jashtë vendit! Soreca: Hap i rëndësishëm për goditjen e krimit


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

'Kur më shkon sokakut', koncert në Korçë nga Josif Minga

'Kur më shkon sokakut', koncert në Korçë nga Josif Minga