SPAK merr në pyetje gazetarin Elton Qyno! Dyshohet se i kërkohet të tregojë burimin e informacionit! BKH i kontrollon banesën

SPAK merr në pyetje gazetarin Elton Qyno! Dyshohet se i kërkohet të tregojë burimin e informacionit! BKH i kontrollon banesën

Elton Qyno dhe agjentët e BKH zbarkojnë poshte banesës së tij

Gazetari i Ora Neës, Elton Qyno i cili mbulon sektorin e Prokurorisë dhe aktualitetit që prej orës 10:00 të paradites së sotme (13 dhjetor) është marrë në pyetje në ambientet e SPAK për disa orë rresht.

Mësohet se marrja në pyetje e Elton Qynos u bë me kërkesë të prokurorit Behar Dibra me pretendimin për nxjerrje të akteve hetimore. Gazetarit i është kërkuar që të tregojë burimin që i jep informacionet. 

Një kërkesë kjo që bie ndesh me parimin bazë të gazetarisë për të publikuar çdo lloj informacioni dhe për të mos zbuluar burimin.

Pasi ka dalë nga ambientet e SPAK, agjentët e Byrosë Kombëtare të Hetimit e kanë dërguar Qynon në banesën, ku më pas kanë ushtruar kontrolle. Një grup tjetër i agjetnëve të BKH ka shkuar në ambientet e televiozionit Oraneës.

Urdhri për kontroll është bërë me vendim gjykate, me firmë të gjyqtares Atalanta Zeqiri. 

1702495096_bkhteshpiaqynos.jpg

Agjentët e BKH zbarkojnë poshte banesës së Elton Qynos

B.V/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lira: 14/12/2023 12:44

  Ky eshte lajmi me I mire qe kam lexuar. Thone se Ka 30 vjet qe shume miusha kane bere pare duke shitur sekrete shteterore e personale. Si pasoje, shteti dhe shoqeria rrenim total. Me shume dine te huajt per ne se ne per veten. Do Zoti spak e ndryshon kete gjendje dhe I kalb ne burg ata miusha qe e meritojne

  Përgjigju
 • Lushka: 14/12/2023 09:14

  Hahhaha po nga e ka marre nga rradhet e juaja nuk i shpiku vet ai zoteri. Edhe spaku e bkh paska rrjedhje informacioni. Edhe imagjino per drejtesi apo ku di un. Ah medet me u ber ky komb. Sa i perket gazetarit ate pun ka mbledhje informacioni juve ju çalon puna nga brenda o bkh edhe spaku qe do beni drejtesi ne kete vend. Beni drejtesi ne rradhet tuaja mos ket rrjedhje informacioni.

  Përgjigju
 • vlonjati: 14/12/2023 08:56

  Gazetari ka informatoret e tij ashtu si i ka dhe policia. Policia i trgon spiunet e vet ?

  Përgjigju
 • Detari: 13/12/2023 22:46

  Sa per Kanun'in me mire mos fol. Ka qene themeli qe mbajti gjalle popullin e arberit. Madje prej tij jane frymezuar kushtetutat "moderne" evropiane. Napoleoni permes Ali pashait njohu Kanunin tone dhe pasqyroi ne kushtetuten franceze plot ide te saj. Prandaj IDIOT mos fol ne liri por ne psikiatri. Gazetari dhe prifti e kane te ndaluar te spiunojne rrefyesin. Organet policore, a hetimore te jene me teper hetues ndaj vetes per "shitesit" e informacionit.

  Përgjigju
  • Lot: 14/12/2023 03:34

   Biles kanuni ndihmoi edhe ne hartimin e Amendamenteve te SHBA-ve

 • Askushi: 13/12/2023 21:33

  Nese ka shkelje ligji nga personi qe i jep informacionet eshte i detyruar ti raportoje organeve nese pyetet ndryshe shkel ligjin dhe ai…….

  Përgjigju
 • Patrioti: 13/12/2023 20:02

  Kjo është antikushtetuese. Dhe me kanun shkruhet se: "lajmsi nuk ban faj"

  Përgjigju
  • Or tej: 14/12/2023 09:07

   Illo cpune ke me mua or teeeejjjjj

  • Illo: 14/12/2023 07:10

   Ndaj vriten femije e gra me kanunin tuaj te 2023, se intepretoni Kanunin ju, si t’u doje qejfi. Kanunin ne kohe te kohes mundeshin ta interpretonin vetem keshilli i pleqeve. Ne kanun lajmsi nuk eshte spiuni, por ai qe sjell lajmin nga familja e hasmit, jo fshehur, per para, por i deleguar nga familja tjeter. Ketu behet fjale per njerez qe shesin sekrete hetimore, shteterore. Ndyshimin e kupton, or tej, ti qe i referohesh kanunit! Ju dhe kanun sdini te lexoni, e jo me ta interpretoni.

  • lexuesi: 13/12/2023 22:19

   te q. kanunin, gje me idiote nuk ka, betonoi 'te drejtat' e analfabetizmit, vella-vrasjes, pasojat i vuajme edhe sot.

 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios: “Një mike e mirë dhe promotore e inovacionit” 

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios: “Një mike e mirë dhe promotore e inovacionit”