Spanja ndalon pirjen e duhanit në të gjitha plazhet e vendit! Përpjekje për të luftuar ndotjen e vijës bregdetare

Spanja ndalon pirjen e duhanit në të gjitha plazhet e vendit! Përpjekje për të luftuar ndotjen e vijës bregdetare

Spanja është e vendosur të ndalojë pirjen e duhanit në të gjitha plazhet e saj, duke vendosur gjobë prej 1,700 £ për shkelësit.

Ligji kombëtar synon të luftojë ndotjen e shkaktuar nga bishtat e cigareve, të cilat janë një çështje kryesore mjedisore në 3000 milje të vijës bregdetare të vendit.

Bishtat e cigareve janë një nga ndotësit më të dëmshëm, që përmbajnë një polimer plastik jo të biodegradueshëm që çliron komponime toksike.

Disa rajone spanjolle, duke përfshirë Barcelonën dhe ishujt Kanarie, kanë vendosur tashmë ndalime të ngjashme të pirjes së duhanit në plazhe.

Masa vjen disa muaj pasi një peticion u nënshkrua nga më shumë se 283,000 njerëz dhe iu dorëzua qeverisë duke kërkuar një ndryshim në ligj.

Ligji i ri u prezantua nga një parti e gjelbër si një amendament ndaj një nisme më pak drastike të qeverisë për të rekomanduar që zona bregdetare të promovojë plazhet pa duhan.

Ligji u miratua muaj pasi një peticion me më shumë 283,000 nënshkrime iu dorëzua qeverisë duke bërë thirrje për veprim kundër ndotjes së plazheve.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Turi i falenderimit, Veliaj në Baldushk dhe Petrelë: Mirënjohje për këdo që mbështeti Partinë Socialiste për ta çuar Tiranën përpara

Turi i falenderimit, Veliaj në Baldushk dhe Petrelë: Mirënjohje për këdo që mbështeti Partinë Socialiste për ta çuar Tiranën përpara