Pas Ambasadës së Ukrainës, shpërthehet një pako e dyshimtë edhe në ambasadën e SHBA në Madrid

Pas Ambasadës së Ukrainës, shpërthehet një pako e dyshimtë edhe në ambasadën e SHBA në Madrid

1669931052_sp.PNG

MADRID (AP) – Policia në Spanjë shpërtheu një pako të dyshimtë të zbuluar në Ambasadën e SHBA-së në Madrid, thanë zyrtarët spanjollë të enjten, një ditë pasi një paketë e ngjashme dërguar në Ambasadën e Ukrainës u aktivizua gjatë hapjes dhe plagosi një punonjës.

“Ne mund të konfirmojmë se një paketë e dyshimtë ka arritur në Ambasadën e SHBA-së në Madrid dhe jemi në dijeni të njoftimeve të paketave të tjera të dërguara në vende të tjera në të gjithë Spanjën”, tha ambasada amerikane në një përgjigje ndaj një hetimi të agjencisë Associated Press.

“Ne jemi mirënjohës ndaj zbatimit të ligjit spanjoll për ndihmën e tyre me këtë çështje,” shtoi ai.

Policia spanjolle tha se pakoja e shpërthyer “përmbante substanca të ngjashme me ato të përdorura në mjetet piroteknike”.

Veprimi pasoi raportimin e policisë se pako të shumta shpërthyese janë dërguar në Spanjë gjatë dy ditëve të fundit. Policia tha se pako i janë dërguar Ministrisë spanjolle të Mbrojtjes, një qendre satelitore të Bashkimit Evropian e vendosur në bazën ajrore Torrejón de Ardoz pranë Madridit dhe në një fabrikë armësh në Spanjën verilindore që prodhon granata që dërgohen në Ukrainë.

Autoritetet thanë se një skuadër e specializuar shkatërroi gjithashtu një pajisje shpërthyese që iu dërgua me postë të rregullt kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez më 24 nëntor.

Ministria e Brendshme e Spanjës, e cila është përgjegjëse për forcat policore të vendit, tha se zarfi i përgjuar në pikën e kontrollit të sigurisë së ambasadës amerikane ishte “me karakteristika të ngjashme me ato të mëparshmet.” Më pas pakoja u shpërthye nga autoritetet pasi një zonë e gjerë u rrethua nga policia spanjolle rreth ambasadës në qendër të kryeqytetit të Spanjës.

Autoritetet spanjolle ende duhet të përcaktojnë se kush ishte përgjegjës për letrat apo nëse ato janë të lidhura me luftën në Ukrainë.

Ambasada ruse në Madrid dënoi të enjten pakot bomba, duke thënë në një postim në Twitter se “çdo kërcënim apo sulm terrorist, veçanërisht ata që drejtohen në misionet diplomatike, janë plotësisht të dënueshme”.

Pakoja e dërguar në Ambasadën e Ukrainës i është drejtuar ambasadorit të vendit në Spanjë, Serhii Pohoreltsev. Punonjësi që e hapi atë mbeti i plagosur lehtë kur ajo shpërtheu në flakë.

Në një intervistë të mërkurën pas shpërthimit, ambasadori Pohoreltsev i tha European Pravda-s, një faqe interneti lajmesh e lidhur me gazetën Ukrainska Pravda, se shpërthimi mund të kishte qenë më serioz, po të kishte munguar sjellja profesionale të punonjësit të plagosur.

Gjykata Kombëtare e Spanjës po heton incidentin si një akt terrorist./VOA


Lajmi kryesor:

Lufta/ Macron- Biden: Të gatshëm të flasim me Putin! Konferencë ndërkombëtare më 13 dhjetor në Paris


S.S/B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)