Spanjë/ Hyri brenda kishave dhe sulmoi njerëzit me shpatë Samurai, ndërron jetë një person, katër të plagosur, arrestohet autori (VIDEO)

Spanjë/ Hyri brenda kishave dhe sulmoi njerëzit me shpatë Samurai, ndërron jetë një person, katër të plagosur, arrestohet autori (VIDEO)

Pamje nga vendi i ngjarjes nga mediat e huaja

Një burrë është futur me thikë në dorë në dy kisha në Spanjë dhe ka vrarë një person si dhe ka plagosur katër të tjerë. Sipas mediave të huaja, skena është si një film aksion pasi pamje nga The Sun tregojnë një burrë me një “shpatë samuraji” në dorë. Policia arriti të arrestoj autorin, i cili thuhet se kishte në shënjestër kishën e San Isidro në qytetin Algeciras në provincën jugore të Cadiz. Prifti i kishës Antonio Rodriguez është në mesin e të plagosurve dhe është në gjendje të rëndë.I dyshuari u arrestua në Plaza Alta në zemër të qytetit dhe ndodhet në paraburgimin e Policisë Kombëtare. Ngjarja po hetohet si një sulm i dyshuar terrorist. Ministria e Brendshme konfirmoi se sulmi ndodhi pak para orës 20:00.

 “Një person ka organizuar një sulm me thikë, duke vrarë një person dhe duke plagosur të tjerë në Kishën e San Lorenzo de Algeciras (Cádiz)”, thuhet në një deklaratë. Faktet janë duke u hetuar dhe analizuar, por ende nuk është e mundur të përcaktohet natyra e sulmit”.

I dyshuari thuhet se ka hyrë në kapelën e San Isidros, ku goditi me thikë famullitarin dhe plagosi tre të tjerë. Më vonë ai u zhvendos në Kishën e Nuestra Señora de la Palma, ku vrau me thikë Diego Valencia, një burrë që punonte në kishë.

Një grua spanjolle mund të dëgjohej duke thënë: “Zoti im, njerëzit janë të çmendur. Njeriu që mund ta shihni atje, ai mban një sëpatë në dorë dhe sapo ka goditur dikë në kokë me të dhe e ka vrarë."

Policia konfirmoi të mërkurën mbrëma se kishte arrestuar një të dyshuar, që mendohet të jetë një burrë me origjinë nga Afrika e Veriut, i moshës rreth 40 vjeç. Një tjetër vendas i quajtur vetëm Manuel, i cili ishte dëshmitar i një prej sulmeve, i tha një radioje spanjolle: “Është një mrekulli që nuk u bë një masakër.

 

F.D/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

14 Maji, PD nuk do të ketë kandidatë në Durrës, Elbasan dhe në Shkodër

14 Maji, PD nuk do të ketë kandidatë në Durrës, Elbasan dhe në Shkodër