Spanjë/ Zjarri përfshin shtëpinë e të moshuarve, vdesin 2 gra, plagosen 18 të tjerë

Spanjë/ Zjarri përfshin shtëpinë e të moshuarve, vdesin 2 gra, plagosen 18 të tjerë

Një zjarr që shpërtheu në një shtëpi pleqsh në Madrid herët të dielën vrau dy gra dhe plagosi 18 të tjera, thanë shërbimet spanjolle të urgjencës.

Zjarri shpërtheu rreth orës 7 të mëngjesit (0600 GMT) në një dhomë në katin e parë të rezidencës, ku banojnë 39 persona, thanë autoritetet.

"Ne gjetëm katin e dytë të pushtuar nga tymi dhe na u desh të evakuonim banorët që ishin atje, në një vend të sigurt”,-  tha zjarrfikësi Jose Luis Castillo në një video të postuar nga shërbimet e urgjencës të Madridit në rrjetin social “X”.

Një nga të plagosurit, një grua, është në gjendje kritike për shkak të djegieve, ndërsa pjesa tjetër u dërgua në spital me lëndime mesatare ose të lehta, kryesisht nga asfiksimi nga tymi.

për shkak të thithjes së tymit.

Mediat e huaja thonë se gratë që vdiqën, si dhe ajo është në gjendje kritike për jetën, ishin rreth të 80-tave.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Morinë/ Qentë endacakë kthehen në problem për udhëtarët

Morinë/ Qentë endacakë kthehen në problem për udhëtarët