Spartak Ngjela: Si e hodhën nokaut Sali Berishën

Spartak Ngjela: Si e hodhën nokaut Sali Berishën

Sali Berisha

Ajo që i ndodhi Saliut në këtë kongres, i cili e la atë pa forcë politike, ka ndodhur edhe në ndeshjen e dy boksierëve profesionistë në vitet shtatëdhjetë. Saliun e hodhën nokaut 35 deputetët e grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Kurse boksierin...

I.

Boksieri Xhon kishte dhjetë vjet që e kishte lënë boksin.

Por, kur e pa me vëmendje kampionin e boksit të peshës së rëndë, Xheksin, Xhoni u bind se ai ishte nën nivelin e formës së tij.

Dhe i kërkon ndeshje kampionit.

Xheksi u habit, po ia plotësoi kërkesën.

Ndeshja do të zhvillohej në datën 30 prill të vitit 1975.

Stadiumi në atë ditë ishte plot.

Do të ndesheshin kampioni aktual i botës me ish kampionin e botës të vitit 1965.

"Do ta mund që në raundin e parë", tha Xhoni.

Dhe hynë në ring.

Xhoni filloi me furi. Kurse Xheksi e linte dhe nuk e godiste fort. Një pjesë shumë e vogël e stadiumit thërriste për Xhonin.

Xheksi qeshte.

Trajneri i Xheksit, pasi e pa që Xhonit, ish kampionit të botës, i kishin rënë reflekset, i tha Xheksit ta mëshironte Xhonin që të zgjatej ca loja.

Por Xheksi nuk ia zbatoi porosinë trajnerit dhe i dha një grusht Xhonit dhe e hodhi atë nokaut.

ll.

Kështu e hodhën edhe Saliun 35 deputetët e grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Sepse të 35 deputetët nuk pranuan as të shkelnin ligjin, as të pranonin Saliun dhe as të mos e pranonin Alibeajn si kryetar të Grupit Parlamentar të PD.

Të katër këta aspekte vijnë dhe konvergojnë në një pikë: kanë rrëzuar Saliun politikisht në funksion të Partisë Demokratike.

Por, a do të dalë sërish në ring Saliu.

Nëse nuk do të veprojë drejtësia, ai sërish do të dalë në ring për të fituar Partinë Demokratike, por sërish do të jetë në pozicionin e boksierit Xhon.

Nokauti i Saliut i para pesë ditëve, është i pakthyeshëm.

Pse.

Sepse forca e një partie demokratike janë deputetët e saj. Kurse kjo kohë tregoi që 35 deputetët, që janë shumica absolute e Partisë Demokratike në Kuvendin e Shqipërisë, nuk e tradhëtuan e as nuk e shkelën me këmbë popullin e tyre që i ka zgjedhur për të mbrojtur Shqipërinë dhe shqiptarët.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Akuzat për përdhunim, arrestohen dy lojtarët e klubit të Premier League në Angli

Akuzat për përdhunim, arrestohen dy lojtarët e klubit të Premier League në Angli