Speciale/ Për herë të parë transmetohen pamje të vilës mbretërore...Vila e Zogut para dhe pas plaçkitjes së vitit 1997

Na ishte një herë një pallat veror mbretëror…

Të gjithë e njihnin si Vila e Zogut në Durrës!

Nuk janë të shumtë ata që e kanë parë nga afër bukurinë e arkitekturës së saj.

Report Tv transmeton për herë të parë pamje nga brenda pallatit mbretëror ende të padëmtuar. I përkasin vitit 1995 kur një delegacion nga Polonia e vizitoi për të njohur historinë dhe vlerat arkitekturore të saj.

Gazetari Artur Korriku ka siguruar edhe pamje të Vilës së Zogut pak pas plaçkitjes dhe vjedhjes që iu bë nga shqiptarët në mars të vitit 1997.

Specialen e gjeni të plotë në këtë link

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 13/05/2022 00:41

  Keshtu do te kishin perfunduar te shkateruara e te grabitura dhe vilat e Bllokut sikur te mos kishte nderhyre Neritan Ceka dhe te kishte larguar turmat qe protestonin.Besoj se ju kujtohet te gjitheve ai moment.Mendoj qe vila e Durresit duhet shpallet obj.i mbrojtur nga shteti,po keshtu dhe kodra perreth,qe te mos behen ndertime ne ate koder.Thjesht pse eshte private,kjo nuk duhet te jete pengese per mbrojtjen dhe restaurimin e saj.Kur synohet restaurimi e mbrojtja e shtepive te Gjirokastres,pse te mos perdoret i njejti argument dhe per kete vile qe eshte shume me e rendesishme!Dhe pervec kesaj,duhet qe shteti te jete financuesi kryesor i restaurimit,se qe t'a bejne te zotet,duhet te jene bilionere,gje qe ne te vertete nuk jane.Me pare duhet bere nje vleresim real i demit dhe i kostos per riparimin dhe restaurimin e saj,pastaj mbasi te kene perfunduar punimet,shteti ne bashkepunim dhe mirekuptim me pronaret mund t'a hapin pjeserisht si muze qe te shlyeje koston e riparim-ndertimit,por dhe taksat.E ndjekin kete praktike ne pallatet e Britanise,etj,pse te mos zbatohet dhe ne kete rast?!

  Përgjigju
 • Mono: 12/05/2022 16:03

  Po e run Rama si dhurate "strategjike" per Don Lazen, mbase...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Komisioni i Disiplinës jep vendimin, nis hetimi për dhunën në futbollin e femrave gjatë ndeshjes Tirana-Vllaznia

Komisioni i Disiplinës jep vendimin, nis hetimi për dhunën në futbollin e femrave gjatë ndeshjes Tirana-Vllaznia